Cholesterolio norma moterims yra kitokia negu vyrams. Išsiaiškinkime kokia ta cholesterolio norma moterims turi būti ir kodėl skiriasi.
Labai trumpai, kad galėtume suprasti rezultatus:
DTL (gerasis) cholesterolis šalina MTL (blogąjį) cholesterolį. Jei kraujyje bus per daug MTL cholesterolio, jis gali kauptis kraujagyslių sienelėse, palaipsniui jas užkimšdamas.
Taigi, jei DTL kiekis bus per mažas, jo nebepakaks pašalinti kraujagyslėse besikaupiančio MTL cholesterolio. Būtent todėl cholesterolis ir jo norma moterims (ir vyrams) nurodo kraujotakos įvykių tikimybę[1].
Moterų DTL cholesterolio kiekis kraujyje paprastai yra didesnis nei vyrų dėl moteriško lytinio hormono estrogeno.
(Amerikos) Nacionalinio Sveikatos Instituto duomenimis, moksliniai tyrimai rodo, kad cholesterolio kiekis moterims skiriasi priklausomai nuo menstruacinio ciklo fazės, nes keičiasi estrogenų kiekis [2].
Didėjant estrogenų kiekiui, didėja ir DTL cholesterolio kiekis, kuris pasiekia aukščiausią tašką ovuliacijos metu. Iš kitos pusės, didėjant estrogenų kiekiui, mažėja MTL cholesterolio kiekis, o prieš pat menstruacijas jis pasiekia žemiausią lygį.
Kai moterims prasideda menopauzė, pasikeičia ir cholesterolio kiekis[3].
Menopauzės metu bendras ir MTL cholesterolis padidėja, o DTL cholesterolis sumažėja. Dėl šios priežasties net moterų, kurių cholesterolio norma didžiąją gyvenimo dalį buvo gera, vėliau gali būti padidėjusi.
Pastojus taip pat gali padidėti cholesterolio gamyba kepenyse, tačiau po nėštumo jis įprastai grįžta. Ir tai yra normalu, juk cholesterolio reikia naujų ląstelių gamybai[4]!
DTL cholesterolio norma moterims > 1.2 mmol/l, tačiau geriau, kad būtų > 1.5 mmol/l (norma mg/dl).
MTL cholesterolio norma moterims < 3.0 mmol/l, neturint gretutinių ligų (aterosklerozė, diabetas ir pan.). Turint kitų ligų žr. pilną cholesterolio normos lentelę.
Yra medicininių grybų, kurie ne vien mažina blogąjį cholesterolį, bet ir didina gerąjį. Taip atstatydami cholesterolio normą. Šie sausi polisacharidų ekstraktai įeina į geriausių papildų nuo cholesterolio sudėtį.
1. https://academic.oup.com/eurheartj/article/41/1/111/5556353
2. https://www.nih.gov/news-events/news-releases/womens-cholesterol-levels-vary-phase-menstrual-cycle
3. https://www.uscjournal.com/articles/menopause-cholesterol-and-cardiovascular-disease-0#:~:text=Menopause%20is%20associated%20with%20a,%2Ddensity%20lipoprotein%20(HDL).
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6682969/
—
2024 Copyright © Medix.lt
Informacija šioje svetainėje yra pateikiama tik informaciniais tikslais. Ji nėra skirta gydyti ar diagnozuoti ligas ar simptomus ir nėra skirta pakeisti gydytojų ar kitų licenzijuotų sveikatos specialistų patarimų. Mes nei tiesiogiai nei netiesiogiai nepateikiame gydymo patarimų. Jei jūs nusprendžiate gydytis, mes neprisiimame jokios atsakomybės.
Atnaujinta