Chemoterapija – kas tai?

Chemoterapija tai gydymas, kai naudojami vaistai, kurie naikina arba stabdo vėžinių ląstelių augimą, dažniausiai leidžiami į veną. Kadangi vėžinės ląstelės auga ir dalinasi greičiau nei sveikos ląstelės, daugelis priešvėžinių vaistų yra skirti naikinti būtent greitai augančias ląsteles. Tačiau yra ir sveikų ląstelių, kurios taip pat dauginasi sparčiau, todėl chemoterapija taip pat paveikia ir šias ląsteles. Dažniausiai tai ir sukelia šalutinį poveikį. Sparčiai augančios sveikos ląstelės, kurioms įtakos turi chemoterapija yra kraujo ląstelės, susidarančios kaulų čiulpuose ir virškinamojo trakto ląstelės, taip pat reprodukcinės sistemos (lytinių organų) bei plaukų (veikia plaukų folikulus), todėl nuslenka plaukai, tad po chemoterapijos naudojami galvos apdangalai. Neišsigąskite, būtinai aptarsime kaip maksimaliai sušvelninti nepageidaujamą poveikį ir pagerinti jūsų savijautą.

Kiek trunka chemoterapijos kursas?

Chemoterapijos kursas trunka įvairiai, viskas priklauso nuo vėžio rūšies ir stadijos, būklės, skiriamų vaistų, bei jų dozės. Prieš pradedant gydymą Jūsų gydytojas su jumis aptars numatomą gydymo eigą, būtinai klauskite, jei nesate supažindinama(s). Trys savaitės yra vadinamas gydymo ciklas, keletas ciklų sudaro chemoterapijos kursą, kursas gali trukti nuo 3 iki 6 mėnesių.

Galimas chemoterapijos šalutinis poveikis

 • Nuovargis
 • Pykinimas ir vėmimas
 • Skausmas
 • Plaukų slinkimas
 • Anemija
 • Infekcijos
 • Kraujo krešėjimo problemos
 • Burnos, dantenų ir gerklės problemos
 • Viduriavimas ir vidurių užkietėjimas
 • Nervų ir raumenų problemos
 • Odos ir nagų problemos
 • Inkstų ir šlapimo pūslės problemos
 • Į gripą panašūs simptomai
 • Skysčių sulaikymas
 • Problemos su lytiniais organais ir seksualumu
chemoterapija

Kiek laiko trunka šalutinis chemoterapijos poveikis?

Ląstelės turėtų palaipsniui atsistatyti po chemoterapijos, todėl nepageidaujamas poveikis palaipsniui turėtų mažėti. Tačiau chemoterapija gali sukelti ir ilgalaikius pokyčius, taip atsiliepiant Jūsų gyvenimo kokybei, todėl reikia būtinai pasirūpinti organizmo atsatymu, nes, deja reabilitacijos sistema šiek tiek girgžda

Kai kurie žmonės išvengia rimtų ilgalaikių chemoterapijos padarinių, tačiau tai nėra atsitiktinumas! Jūs patys turite likti atsakingi už savo sveikatą. Pripažinkite, šiuolaikinė medicina prevencija neužsiima. Šiuolaikinė medicina gydo simptomus ir pasekmes (ir daro tai gerai), tačiau nieko nedaro dėl to, kad Jūs daugiau į ligoninę nebe atvyktumėte… Ir būtumėte sveiki!

Jei Jums jau yra diagnozuotas vėžys – chemoterapijos, radioterapijos ir kitų šiuolaikinių gydymo būdų neišvengsite ir tikrai nevertėtų vengti, nes su prevencija jau pavėlavote, tačiau dabar Jūs galite ir turite susiimti ir nebe atiduoti savo sveikatos niekam. Turėsite pati (pats) pasirūpinti, kad patektumėte į tą procentą žmonių, kurie sėkmingai įveikė vėžį, pasveiko ir neturi jokio šalutinio poveikio. Jūs tikrai galite tai padaryti. Kaip pakreipti statistiką dabar ir aptarsime.

Organizmo atstatymas po chemoterapijos

Kad būtų veiksmingi, vaistai ir gydymas nuo vėžio yra agresyvūs, tad organizmo imuninė, virškinimo ir kitos sistemos, po chemoterapijos, lieka sunkioje padėtyje. Kaip ir minėta, šiuolaikinės medicinos prevencijos ir reabilitacijos po chemoterapijos sistema stringa, šią spragą gausite užpildyti patys. Jums reikės atstatyti imuninę sistemą ir prisotinti organizmą vitaminais, mineralais, skaidulomis, antioksidantais, imunitetą skatinančiomis ir kitomis medžiagomis, kad organizmas turėtų resursų tvarkytis ir sveikti.

Žmogaus organizmas yra linkęs pats gyti ir tvarkytis, tačiau turite jam padėti. Jums reikia identifikuoti ir atsisakyti to, kas yra nesveika, maitina vėžį, teršia organizmą. Pirmiausia – perdirbti angliavandeniai ir visi cukraus turintys produktai – tai vėžio maistas [1]. Jums reikia vengti cukraus, kepinių, sulčių, limonadų, tortų, batonų, bulkučių, šokoladų, alkoholio, saldainių, pusfabrikačių … Bet kokio produkto turinčio cukraus: gliukozės, sacharozės, dekstrozės, fruktozės, galaktozės, maltozės… ir bet kokios kitos „-ozės“. Taip, visi šie pavadinimai yra cukrus. Be to, kad cukrus kelia ne mažesnę priklausomybę negu kai kurios stipriai uždraustos medžiagos [2], kelia uždegimą[3], juo maitinasi ir vėžinėmis tapusios ląstelės. Ar sutinkate, kad logiška būtų nedaryti organizme cukraus pertekliaus?

Mityba sergant vėžiu

Rekomenduotina vitaminų, mineralų ir bakterijų balansą atstatinėti teisingai maitinantis, tuomet Jums nereikės begalės papildų. Be to, susintetintų papildų įsisavinimas organizme vis dar kelia debatų, tad papildus rinkitės tik natūralios kilmės. O reikalingas medžiagas gaunant natūraliai su maistu organizmas maksimaliai jas įsisavina.
ka valgyti po chemoterapijos

Rekomenduotina kasdien valgyti raugintus kopūstus. Gali pasirodyti juokinga, tačiau raugintuose kopūstuose yra labai platus spektras mineralų ir vitaminų. Rūgimo metu kopūstuose ne tik padaugėja maistinių medžiagų, tačiau ir pagerėja jų bioprieinamumas. Rauginti kopūstai taip pat yra probiotikų šaltinis – gerina virškinimą ir skatina sveikos žarnyno floros augimą. 2002 spalio 23 leidinyje Journal of Agriculture and Food Chemistry Suomijos mokslininkai pranešė, kad izotiocianatai pasigaminę raugintų kopūstų fermentacijos metu slopina vėžio ląstelių augimą.

Įrodyta[4], kad Omega 3 net aktyvaus gydymo metu padeda išsaugoti vėžiu sergančių pacientų raumenų masę ir funkciją. Taip pat, chemoterapijos metu omega-3 riebalų rūgštys gali prisidėti prie sumažėjusio uždegiminio atsako. Galite vartoti papildus arba valgyti daug riebios žuvies, tokios kaip silkė, skumbrė ar lynas.

chemoterapijos dieta
Jūsų geriausias draugas turi tapti daržovės ir kuo daugiau žalių, neapdorotų, kadangi Jums reikia prisipildyti gyvybės – gerųjų bakterijų, fermentų, ląstelienos, enzimų, probiotikų, vitaminų, mineralų. Jokių pusfabrikačių, tik grynas maistas. Jokio kalorijų ribojimo, valgote kiek norite ir kuo daugiau gerųjų (nekaitintų) riebalų. Pasirūpinkite, kad šie produktai būtinai būtų maisto racione: grybai, riešutai, uogos (ne uogienė), sėklos (saulėgrąžos, sėmenys), avokadas, žuvis[5]. Dėl kasdienio skubėjimo ir patogumo mes nejučia pradėjome maitintis pusfabrikačiais, gerti nevisaverčius gėrimus, o juk tikras maistas yra toks skanus ir tokia daugybė receptų. Kaip ir minėta, riboti patartina tik „paprastuosius“ angliavandenius, tai yra dar „nepaprasti“ angliavandeniai? Tiesą sakant jie vadinami kitaip – sudėtingiejii angliavandeniai[6]. Paprastai tariant, tai į sudėtingesnes grandines susijungusios cukraus molekulės, esančios augaluose, dažnai esančios kartu su skaidulomis, todėl taip nekelia cukraus lygio kraujyje ir yra įsisavinamos lėčiau ir sveikiau. Tokio, tikro maisto, riboti nereikia: pilno grūdo kruopos, grikiai, avižos, riešutai, bulvės ir pan. Būtinai rekomenduojamos yra ankštinės daržovės: žirniai, pupos, lęšiai, mung, šparagai, avinžirniai ir ypač juodosios pupelės, nes, pasirodė daug žadantys tyrimai[7], kad jos prisideda prie DNR tvarkymo[8].

Kaip maksimaliai atstatyti organizmą

Geriausias pavyzdys turbūt yra Japonija. Sveikatos sistema stengiasi apjungti šiuolaikinės medicinos laimėjimus su per šimtmečius ištobulinta gydymo praktika. Taip pat ir vėžio atveju. Iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai yra skiriami onkologijai. Šios veikliosios medžiagos skiriamos prieš, per ir po chemoterapijos. Kaip ir turėtų būti, aiškinantis veikliųjų medžiagų išgautų iš Shiitake poveikį, buvo atlikta daugybė tyrimų.

“Pionieriumi” šioje srityje galime laikyti Dr. Kisaku Mori, kuris 1936 m. Tokijuje įkūrė “Grybų tyrimų institutą” (Institute of Mushroom Research). Buvo atliktas vienas iš pirmųjų eksperimentų su pelėmis: kenčiančios nuo sarkomos pelės buvo gydomos mažomis Shiitake ekstrakto dozėmis. 6 pelėms iš 10 auglys visiškai susitraukė. Padidinus koncentraciją pasiektas 100% efektyvumas – auglys susitraukė visoms pelėms. Tyrimas atskleidęs Shiitake anti-auglines savybes sukėlė milžinišką susidomėjimą ir bangą sekančių tyrimų. Netrukus Hamuro bei Chihara patvirtino gavę tokius pat rezultatus. Taigi, pirmieji tyrinėtojai, tarp kurių Mori, Ikekawa, Hamuro, Chihara, Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki ir daugelis kitų neginčijamai įrodė, kad kai kurios grybų veikliosios medžiagos sąlygoja:

 • Labai stiprią prevenciją nuo vėžio
 • Reikšmingus vėžio regresijos rodiklius
 • Ankstyvose vėžio stadijose aukštus vėžio regresijos rodiklius

Priešvėžinės grybų medžiagos

Išgyvenamumas
Dr. Chihara pirmasis išskyrė junginį Lentinan iš Shiitake (lot. Lentinus edodes). Šis polisacharidas pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis. Jis taip pat gali apsaugoti chromosomą nuo pažeidimų, kuriuos gali sukelti priešvėžiniai vaistai. Tai pastebėta dar bandymuose su pelėmis Japonijoje: gydant šiuo polisacharidu prieš chemoterapiją, baltųjų kraujo kūnelių skaičius visiškai nesumažėjo.

Kaip Lentinan gerina chemoterapijos rezultatus

Yra ne vienas aktyvus junginys ir daugelis iš jų turi įvairių priešvėžinio aktyvumo mechanizmų. Be jokios abejonės, svarbiausias iš jų yra imuninės sistemos skatinimas, stiprinimas, kuris inicijuoja imunobiologinius pokyčius. Nors skamba ir paprastai, tai gana sudėtingi procesai – šie junginiai, dar vadinami bio-moduliatoriais, įtakoja sudėtingą imuninės sistemos veikimą, veikdami tiek bendrai, tiek tiesiogiai vėžines ląsteles. Vienas iš tokių bio-moduliatorių ir yra Lentinan, gaunamas iš Shiitake grybo. Lentinan jungiasi prie limfocitų paviršių, aktyvuoja makrofagus, T-helperius bei NK ląsteles (natūraliąsias žudikes – (angl. Natural Killer (NK) cells)). Visa tai padidina antikūnių gamybą, įskaitant interleukinų (IL-2 ir kt.) ir interferono (IFN-g). Tuomet prasideda pakitusių ląstelių “puolimas”. Šių ląstelių veikla ir sąveika ir yra tai, ką vadiname imunine sistema.

Kokie yra atlikti tyrimai su žmonėmis?

Yra nemažai medicininių grybų priešvėžinio poveikio tyrimų su žmonėmis, įskaitant griežtai kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Skirtingai negu vėžinių ląstelių tyrimai laboratorijose ar (įspūdingų rezultatų) tyrimai su gyvūnais, negalima „nutrūktgalviškai“ daryti bandymų su žmonėmis dėl akivaizdžių – etinių priežasčių… (juk žmogus serga vėžiu). Todėl dauguma jau atliktų tyrimų buvo atliekami kartu su įprastiniu gydymu nuo vėžio (chemoterapija). Atliekant šiuos tyrimus rezultatas buvo visuomet tas pats: medicininių grybų priešvėžinės medžiagos efektyvios, kai naudojamos kartu su chirurginiu gydymu, chemoterapija, radioterapija ir rezultatai yra daug geresni nei vien tik įprastinis/standartinis vėžio gydymas[9]. Dėl tokių rezultatų toks vėžio gydymas, derinant medicininių grybų ekstraktą ir “standartinį” gydymą, yra įprasta praktika, labiausiai paplitusi Kinijoje ir Japoninoje. Dr. Taguchi atlikto tyrimus su 275 pacientais, kuriems buvo vėžys. Kartu su chemoterapija 3 mėnesius naudojo Lentinan. Rezultatai:
 • Statistiškai reikšmingai pailgina gyvenimą.
 • Mažina vėžio žalą organizmui.
 • Pagerina paciento imuninę reakciją į vėžį.
 • Auglys mažėja arba nustoja augti.
 • Šalutinis poveikis retas, silpnas, greitai praeinantis.

❶ Isoda N, Eguchi Y, Nukaya H, et al. Clinical efficacy of superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) in patients with hepatocellular carcinoma. Hepatogastroenterology. 2009 Mar-Apr;56(90):437-41.

❷ Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2739-45.

❸ Hazama S, Watanabe S, Ohashi M, et al. Efficacy of orally administered superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) for the treatment of advanced colorectal cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2611-7.

❹ Shimizu K, Watanabe S, Watanabe S, et al. Efficacy of oral administered superfine dispersed lentinan for advanced pancreatic cancer. Hepatogastroenterology. 2009 Jan-Feb;56(89):240-4.

❺ Okuno K, Uno K. Efficacy of orally administered Lentinula edodes mycelia extract for advanced gastrointestinal cancer patients undergoing cancer chemotherapy: a pilot study. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(7):1671-4.

❻ Israilides C, Kletsas D, Arapoglou D, et al. In vitro cytostatic and immunomodulatory properties of the medicinal mushroom Lentinula edodes. Phytomedicine 2008.

❼ Sullivan R, Smith JE, Rowan NJ. Medicinal mushrooms and cancer therapy: translating a traditional practice into Western medicine. Perspect Biol Med . 2006;49(2):159-170.

❽ Boon H, Wong J. Botanical medicine and cancer: a review of the safety and efficacy. Expert Opin Pharmacother . 2004;5(12):2485-2501.

❾ Yeung KS, Gubili J. Shiitake Mushroom ( Lentinula edodes ). J Soc Integr Oncol . 2008;6(3):134-135.

☛ Daugiau

Ką dar vartoti?

Antioksidantus. Viena iš pagrindinių chemoterapijos nepageidaujamų reakcijų priežasčių, ypač vaistų, nukreiptų į DNR, yra išaugęs reaktyviųjų deguonies junginių (oksidantų) skaičius. Norint sumažinti šių laisvųjų radikalų skaičių buvo ir yra atliekama nemažai tyrimų.

Dažnai būdavo iškeliamas klausimas ar šalia vartojami antioksidantai nesumenkina chemoterapijos poveikio, nes atrodytų, kad vienas kitą turėtų veikti priešingai, tačiau žmogaus organizme nėra viskas taip paprasta. Ištyrus antioksidantų vartojimo poveikį per ir po chemoterapijos bei sulyginus 93 klinikinius tyrimus[10] paaiškėjo, kad 70% atvejų chemoterapijos efektyvumas padidėja, 88% atvejų antioksidantų vartojimas sušvelnina chemoterapijos sukeliamą toksiškumą bei 63% atvejų pailgėja pacientų išgyvenamumo laikas.

Gana nemažai medžiagų turi antioksidacinių savybių, bet ne visos jos pasižymi vienodu stiprumu. Turbūt žinomiausias antioksidantas yra vitaminas C, tačiau jis nėra stipriausias. Pateikiame keletą populiariausių antioksidantų nuo stipriausio lyginant su vitaminu C:

Astaksantinas 6000 kartų stipresnis už vit C
Vitaminas E 12 kartų stipresnis už vit C
Kofermentas Q10 7.5 kartų stipresnis už vit C
Rezervatrolis 2 kartus stipresnis už vit C

Antioksidantų naudojimas esant vėžiui – neginčijamas. Pasirūpinkite, kad kartu su Lentinan būtų astaksantino.

Ką reikia žinoti prieš perkant Lentinan

Naudojami tik vandens pagrindo polisacharidų ekstraktai. Dar būna etanolio (alkoholio) pagrindo ekstraktai, šis ekstrakto būdas yra pigesnis ir greitesnis, todėl neišgaunamos mums reikalingos medžiagos. Atidžiai skaitykite papildų sudėtį.

Ekstrakto kiekis ir stiprumas. Kuo didesnis (procentaliai) polisacharidų kiekis, tuo daugiau grybų reikėjo gamybos metu išgauti veikliąją medžiagą iš grybo… Būna 5%, 15%, 30% (labai retai ir daugiau). Savaime suprantama, 30% yra 6 kartus veiksmingesnis nei 5%. Polisacharidų kiekis taip pat turi būti parašytas ant pakuotės.

Ekstrakto kiekis per dieną. Mažiausias rekomenduojamas kiekis per dieną 30% ekstrakto yra 1200mg.

Kaip ir kiek vartoti papildus po chemoterapijos?

 • Lentinan poveikis tiesiogiai priklauso nuo kiekio – kuo didesnės dozės, tuo didesnis efektyvumas.
 • Šalutinis poveikis gali būti, jei esate alergiška(s) grybams (pasitaiko labai retai).
 • Trumpiausias rekomenduojamas vartojimas 3 mėnesiai.
 • Kuo ilgiau ekstraktai vartojami, tuo geresni rezultatai.

Kur pirkti geriausius Lentinan papildus?

Siekiant rezultatų labai svarbu naudoti aukščiausios kokybės, stiprius ir patikimus produktus. Rekomenduojamus Lentinan rasite paspaudę

Šaltiniai

1. Ketogenic diets as an adjuvant cancer therapy: History and potential mechanism.
[Pubmed]

2. Sugar addiction: pushing the drug-sugar analogy to the limit.
[Pubmed]

3. Dietary sugars, not lipids, drive hypothalamic inflammation.
[Pubmed]

4. Omega-3 fatty acids in cancer.
[Pubmed]

5. Mitochondria: The ketogenic diet–A metabolism-based therapy.
[Pubmed]

6. Complex carbohydrates.
[MedlinePlus]

7. Black bean (Phaseolus vulgaris L.) as a protective agent against DNA damage in mice.
[Pubmed]

8. Black Bean Diet Reduces DNA Damage.
[Cabi.org]

9. Potential of Mushroom Compounds as Immunomodulators in Cancer Immunotherapy: A Review.
[Pubmed]

10. Antioxidants as precision weapons in war against cancer chemotherapy induced toxicity – Exploring the armoury of obscurity.
[Pubmed]

Daugiau