Kas yra vėžys?

Vėžys tai grupė ligų (daugiau nei 100). Vėžinės ląstelės, skirtingai nei normalios, nekontroliuojamai dauginasi ir suformuoja auglį. Kai kurios vėžio formos, pvz. leukemija (kraujo vėžys) auglio gali ir nesuformuoti.
Mūsų organizmus sudaro trilijonai ląstelių, jos auga, dauginasi ir miršta. Ši „programa“ yra įrašyta į kiekvienos ląstelės DNR. Supaprastintai apibūdinant, ši programa sutrinka (priežastis skaitykite žemiau) ir ląstelė vykdo tik vieną komandą – daugintis. Ši vėžio ląstelė jau „nebežino“, kad organizmui naujos ląstelės nereikia ar, kad jai jau reikia mirti, ji tik dauginasi ir vėžys plečiasi… Galiausiai pereina ir į kitus organus.

Vėžio ląstelė dalijasi nekontroliuojamai

Daugumoje atvejų, vėžys nėra paveldima liga. Genetiniai pokyčiai vystosi tūkstantmečiais. Anksčiau vėžys buvo labai reta liga – 1900-aisiais 63 susirgimai iš 100 000 gyventojųaacr.org. Dabar numatoma, kad per gyvenimą bus vėžys beveik kas antram!cancer.gov Per šimtą metų susirgimų skaičius išaugo (nepabijokime to žodžio) katastrofiškai.

Tik supratę iš kur atsiranda vėžys ir identifikavę faktorius, kurie priklauso nuo mūsų, galime daryti pasvertus gyvensenos pokyčius, kurie gali palenkti statistiką ir gyvenimo kokybę į mūsų pusę, todėl aptarkime priežastis.

Kodėl susergame vėžiu?

Rukymas ir alkoholis sukelia vėžį

Rūkymas užima vieną pirmųjų vietų kancerogenų sąraše (kancerogenas – medžiaga sukelianti ar paskatinanti vėžinių auglių vystymąsi organizme). Nedaug atsilieka ir Alkoholis.

Jei rūkote ir vartojate alkoholį, remiantis statistika, greičiausiai “nuo senumo” nemirsite. Kad rūkymas sukelia vėžį – pripažinta jau senai. Tačiau alkoholis jau irgi yra įtrauktas į “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą.

Vėžio priežastis tiria ir kancerogenų sąrašą sudaro Tarptautinė vėžinių tyrimų agentūra (International Agency for Research on Cancer), priklausanti Pasaulinei Sveikatos Organizacijai.

Medžio drožlės/dulkės. Susirūpinti turėtų tie, kas dirba pvz. baldų ar panašiame medžio apdirbimo sektoriuje.

Sūdyta žuvis. (Ką?!) Japonijoje ištyrus 80000 žmonių nustatyta, kad stipriai sūdytas maistas, toks kaip žuvis, net iki 15% padidina vėžinių susirgimų skaičių.

uzterstumas sukelia plauciu vezi

Oro užterštumas. Patalpų oro tarša ir miestų oro kokybė, yra dvi didžiausios toksinės taršos problemos. Pasak 2014 WHO ataskaitos, dėl oro taršos 2012 m. mirė apie 7 milijonai žmonių. O kiek jų susirgo? 

Anglių deginimas. Čia labiausiai prisideda Kinija ir kitos “besivejančios” pramoninės šalys. Nors net JAV vis dar veikia nemažai anglimi kūrenamų jėgainių.

odos vezys

Radiacija/Ultravioletiniai spinduliai. Atkreipkite dėmesį į tai, kad per didelis saulės kiekis gali sukelti vėžį, tai ypač opi problema pietinėse valstybėse. Tačiau saulės trūkumas taip pat didžiulė problema, kadangi saulė yra pagrindinis vitamino D šaltinis. Šiuo atveju kenčia šiaurinės šalys, nes jaučia nuolatinį saulės stygių. Taigi, saulės vengti tikrai nepatartina, tik mėgautis reikia atsakingai.

Taip pat rentgeno spinduliai ir spindulinė  terapija yra įtraukta į šį sąrašą. Taigi, pats gydymas sukelia vėžį.

Infekcijos. Nustatyta, kad kai kurios bakterijos ir virusai didina riziką susirgti vėžiu. Tai skrandžio bakterija Helicobacter pylori (randama pas sergančius lėtiniu gastritu ir skrandžio opa), virusai: žmogaus papilomos virusas (ŽPV) ir hepatitas B bei hepatitas C ir kt.
Dieta sergant veziu

Mityba ir Viršsvoris: sveika mityba – labai sudėtingas klausimas. Dažnai specialistų/dietologų nuomonės prieštarauja viena kitai. Nors iš tikro tai yra paprasta. Viršsvoris yra tiesioginis rizikos faktorius. Kas sukelia viršsvorį? Maisto ir neišnaudotų kalorijų perteklius, ypač cukrus ir apdoroti angliavandeniai. Kuo didesnis glikeminis maisto indeksas, tuo didesnis Jūsų priešas.

Dyzelinių variklių išmetamos dujos.

Ir benzenas, randamas benzine, taip pat naudojamas gumų, tepalų, dažų bei pesticidų gamyboje.

Net kamino valymas sukelia vėžį (suodžiai).

Darbas gamybos sektoriuje: batų, baldų, stiklo, dažų, gumos, šlifavimo, virinimo ir t.t. Visur kur susiduriama su chemikalais.

Pilną “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą (121 medžiaga) galite rasti wiki.org. Šiame, 1-os grupės kancerogenų sąraše yra medžiagos, kurios sukelia vėžį, yra dar 2-os grupės kencerogenų sąrašas (virš 300 medžiagų), kurios galimai sukelia vėžį ir medžiagos dar yra tiriamos. Pilną sąrašą galite rasti iarc.fr.

Vėžio priežastys

Daugybė žmonių vis dar mano, kad vėžys tik paveldimas, tokiu atveju – išvengti vėžio prilygsta loterijai. Ir tai galbūt yra labai „patogi“ pozicija, kadangi nebereikia stengtis „teisingai“ gyventi. O pasistengti, pasirodo, apsimoka. Naudojantis viešai prieinamais šaltiniais ir tyrimais galima susireguliuoti savo gyvenseną ir gana įspūdingai pakreipti statistiką į savo pusę.

Akivaizdu, kad tai ne “genetinio palikimo” kaltė, vėžys – moderni liga. Apibendrinkime, kas pasikeitė per 100 metų:

Nekokybiškas maistas: nuo gryno maisto perėjome prie perdirbto ir pusfabrikačių. Gauname mažai skaidulų, taip apkrauname imunitetą didindami uždegimą organizme PubMed.gov.
Visur dedamas cukrus tukina žmones – tiesioginė vėžio priežastisaicr.org.
Masiškai naudojami aukštoje temperatūroje apdoroti augaliniai riebalai, didina uždegimą (audrina imunitetą) organizmePubMed.gov, pažeidžia ląstelių vientisumąPubMed.gov ir DNRPubMed.gov bei sukelia mutacijasPubMed.gov.

Neteisinga gyvensena: Daugiau sėdėjimoCancer.org, mažiau fizinio aktyvumoCancer.net rūkymas ir, be abejo, alkoholis.

Toksinai aplinkoje ir namuose: didžiulė miestų oro tarša dėl fabrikų bei milžiniškas automobilių išmetamų dujų kiekis.


Per pastaruosius dešimtmečius daugiau negu 100 000 naujų chemikalų yra naudojama kasdieniuose produktuose ir išleidžiama į aplinką, kurie, vėlgi, didina uždegimą ir audrina imunitetąPubMed.gov.

Tai ką mes tikrai žinome apie vėžį?

Visų pirma, žinome, kad tai labai sena ligaNature.com. Žmonės sirgdavo dar prieš šimtmečius. Net gyvūnai serga vėžiu. Ir kodėl neturėtų? Iš esmės, tai ląstelės, kurios „pametė“ (DNR) programos kodą ir tapo nekontroliuojamos. Kiekvieną mielą dieną žmogaus organizme atsiranda nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių tokių ląstelių. Pakitusio kodo ląstelės yra dalis įprastų metabolinių procesųMedicine.net. Esmė tame, kad jei jūsų imuninė sistema veikia tvarkingai, ji sunaikina visas sutrikusio kodo ląsteles. Tai, ką mes vadiname vėžiu, yra rezultatas to, kai imuninė sistema neatlieka savo darbo ir leidžia kai kurioms iš tų sutrikusio kodo ląstelių išgyventi pakankamai ilgai, kad spėtų įsikurti ir pradėtų daugintis.
vaistai nuo vėžio

Kai pakitusios ląstelės užsiaugina palaikymo kraujagysles, kad apsirūpintų maistu ir kitomis reikalingomis klestėti medžiagomis, jos pradeda gaminti įmantrias medžiagas, tokias kaip PD-L1, CD24 ar, CD47.
Tai sudėtingi baltymų junginiai, kurie, prisitvirtinę prie vėžinių ląstelių paviršiaus, siunčia signalą jūsų imunitetui “nepulk manęs”. Tokią vėžinių ląstelių taktiką galėtume apibūdinti kaip “nematomumo skraistė”, tad jūsų gynyba, makrofagai (imuniteto ląstelės) jų negali aptiktiStanford.edu.

Kokie vaistai man padės nuo vėžio?

Jums reikia subalansuoti mitybą ir kitus faktorius, kuriuos galite įtakoti (iš sąrašo aukščiau). Tai palengvins darbą imunitetui bei gydymas (chemoterapija ir kt.) bus efektyvesnis.
Natūraliais imuno-moduliatoriais galite įtakoti imuniteto elgesį ir nukreipti jį maksimaliai pulti vėžines ląsteles.

Stipriai sau padėsite jei darysite šiuos dalykus:

  • Lentinan papildai vartojami visuose vėžio gydymo stadijose. Lentinan gerina įprastinio gydymo efektyvumą, mažina šalutinį poveikį, gerina gyvenimo kokybę. Tai iš medicininių grybų išgautos veikliosios medžiagos, plačiai naudojamos rytuose (Japonijoje), kadangi tai stiprūs imunomoduliatoriai verčiantys imunitetą aptikti ir naikinti vėžines ląsteles. Trumpiausias rekomenduojamas vartojimas 3 mėn. Kuo ilgiau vartojama, tuo geresni rezultatai. Geriausius rasite ČIA.
  • Kvėpavimo pratimai, pasidomėkite Wim Hof metodu
  • Sportas (nenuvertinkite!)
  • Ir būtinai paskaitykite ką valgyti po chemoterapijos

Vėžys moka siųsti save maskuojančius signalus, tad jūsų imunitetui sunku jį aptikti ir naikinti.
Ar galite įtakoti imuniteto elgesį ir nukreipti jį pulti vėžines ląsteles?

Šaltiniai

1. Is Cancer Mortality Increasing?
[CancerResearch]

2. Cancer Statistics.
[Cancer.gov]

3. Association between dietary fiber and markers of systemic inflammation in the Women’s Heath Initiative Observational Study.
[Pubmed]

4. The Sugar and Cancer Connection.
[American Institute for Cancer Research]

5. Consumption of trans fatty acids is related to plasma biomarkers of inflammation and endothelial dysfunction.
[Pubmed]

6. Evaluation of the deleterious health effects of consumption of repeatedly heated vegetable oil.
[Pubmed]

7. Genotoxicity and oxidative stress of the mutagenic compounds formed in fumes of heated soybean oil, sunflower oil and lard.
[Pubmed]

8. Dietary fat and carcinogenesis.
[Pubmed]

9. Exercise Linked With Lower Risk of 13 Types of Cancer.
[Cancer.org]

10. Physical Activity and Cancer Risk.
[Cancer.Net®]

11. The effects of environmental toxins on allergic inflammation.
[Pubmed]

12. Cancer: an old disease, a new disease or something in between?
[Nature]

13. Body’s Immune System Destroys Would-Be Cancer Cells Daily: Study.
[Medicinenet.com]

14. New ‘don’t eat me’ signal may provide basis for cancer therapies.
[Stanford.edu]

Daugiau