Nerimas yra plačiai paplitusi psichikos sveikatos būklė, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Nors yra įvairių terapinių metodų ir vaistų, vis labiau domimasi natūralių nerimo valdymo priemonių tyrimais. Pastaraisiais metais pirties terapija išryškėjo kaip vienas iš lyderių nerimui mažinti. Šiame straipsnyje įsigilinsime į mokslinius aspektus, kaip reguliarūs pirties seansai padeda mažinti nerimo lygį.

Pirties terapija ir nerimas: Mokslinis paaiškinimas

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kaip saunos terapija teigiamai veikia nerimą. Čia pateikiami konkretūs mechanizmai, kuriais saunos terapija padeda sumažinti nerimą:

Streso mažinimas: Pirties terapija sukelia gilaus atsipalaidavimo būseną, skatindama endorfinų, dažnai vadinamų geros savijautos hormonais, išsiskyrimą. Endorfinai neutralizuoja streso hormonus, tokius kaip kortizolis, todėl sumažėja bendras streso lygis. Šis streso sumažėjimas ypač naudingas asmenims, sergantiems generalizuotu nerimo sutrikimu.

Neurotransmiterių reguliavimas: Pirties terapija turi įtakos neurotransmiterių, ypač serotonino ir dopamino, reguliacijai. Šie neurotransmiteriai atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant nuotaiką, o jų disbalansas dažnai siejamas su nerimo sutrikimais. Saunos sukelti neurotransmiterių santykio pokyčiai padeda sumažinti nerimo simptomus.

Geresnė kraujotaka: Pirties terapija padidina kraujo tekėjimą ir skatina cirkuliaciją. Pagerėjusi kraujotaka gali padėti sumažinti fizinius nerimo simptomus, pavyzdžiui, raumenų įtampą ir galvos skausmus. Geresnė kraujotaka smegenyse taip pat prisideda prie geresnių pažintinių funkcijų ir mažesnio nerimo.

Geresnis miegas: Nerimas ir miego sutrikimai dažnai eina koja kojon. Reguliarūs pirties seansai, ypač vakare, gali padėti pagerinti miego kokybę. Saunos metu pakyla kūno temperatūra, o iš jos išėjus iškart sumažėja, tai imituoja natūralų kūno atvėsimo procesą prieš miegą. Tai gali būti ypač naudinga asmenims, turintiems su nerimu susijusių miego sutrikimų.

Detoksikacija: Gausiai prakaituojant pirtyje iš organizmo pasišalina toksinai teršalai ir sunkieji metalai. Deja, chemikalų kasdieniame gyvenime gauname daugiau nei reikia. Nuo valiklių iki perdirbtų maisto gaminių ir užterštumo. Šios medžiagos teršia mūsų organizmus ir ląsteles, slopina mitochondrijas ir, aišku, trikdo optimalią smegenų veiklos pusiausvyrą. Būtent todėl „atliekų“ šalinimas turi teigiamą poveikį psichikos sveikatai ir gali sumažinti nerimą.

Augimo faktorių stimuliavimas: Įrodyta, kad pirčių terapija padidina smegenų neurotrofinio faktoriaus gamybą. Tai yra baltymas, atliekantis svarbų vaidmenį skatinant smegenų ląstelių augimą ir atsinaujinimą. Šis augimo faktoriaus kiekio padidėjimas pagerina smegenų funkciją ir atsparumą. Žinomas Erinaceus medicininio grybo ekstraktas esantis nereceptiniuose vaistuose nuo nerimo (tokiuose kaip vitexinas), be kitų dalykų, taipogi skatina nervų augimo faktoriaus gamybą smegenyse.

Nervus raminantis poveikis: Saunos šiluma ir atsipalaidavimas ramina nervus. Raminanti šiluma padeda sumažinti raumenų įtampą, kuri dažnai yra fizinė nerimo išraiška. Be to, bendras atsipalaidavimas, kurį sukelia sauna, gali nuraminti centrinę nervų sistemą ir skatinti ramybės jausmą.

Dažnumas yra labai svarbu

Norėdami maksimaliai išnaudoti galimą saunos terapijos naudą mažinant nerimą, apsvarstykite galimybę į savo dienotvarkę įtraukti reguliarius saunos seansus. Tyrimai rodo[2], kad norint gauti rezultatus, užtenka 15 min per dieną (vieno „užėjimo“). Aišku reikia, kad temperatūra būtų pakankamai karšta. Tačiau svarbiausia, dažnumas. Jums reikia bent 4 kartus per savaitę, o geriau visus 7…[1] Kasdien užsukdami į pirtį „raškysite“ ramybės vaisius, naudodami šanso nerimui net iškišti galvos!

Tad pasirūpinkite, kad šalia jūsų esantis sporto klubas turėtų sauną… Arba galite nusipirkti baseino abonentą, ten dažniausiai visuomet jūsų laukia karšta pirtis. Tuo pačiu ir atsiprausite prieš ar po darbų…

Nuoseklumas yra svarbiausias dalykas, norint šiuo natūraliu būdu visam laikui sumažinti nerimą.

Atsargumas

Jei esate nėščia arba vartojate vaistus, prieš pradėdant reguliariai lankyti pirtį pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Ir svarbiausia, kaip ir pažymėta straipsnyje „Kaip sportas padeda įveikti nerimą“ svarbu nepersistengti pradžioje. Tai dažniausia naujokų klaida. Pradėkite nuo 5 minučių. Sekite kaip jaučiatės. Ypač jei skauda ar svaigsta galva. Organizmas turi priprasti. Kaip ir minėta, turi išskirti augimo hormonų, kad priaugintų naujų kraujagyslių, kad galėtų kraujas geriau jus atšaldyti…

Apibendrinkime pirties naudą valdant nerimą

Pirties terapija yra natūralus ir moksliškai pagrįstas būdas nerimui įveikti. Pasinaudodami stresą mažinančiomis, miegą gerinančiomis, kraujotaką gerinančiomis, neurotransmiterius reguliuojančiomis, detoksikacijos, augimo faktorių stimuliavimo ir nervus raminančiomis saunų savybėmis, žmonės ilgainiui gali patirti nerimo simptomų sumažėjimą. Nepamirškite, kad svarbiausia yra nuoseklumas ir dažnumas. 

Pirties terapija yra labai vertinga nerimo valdymo priemonė, ypač naudojant kartu su geriausiais nereceptiniais vaistais nuo nerimo ir fizinio krūvio terapija. 

Šaltiniai

1. Sauna use as a lifestyle practice to extend healthspan [Sciencedirect]

2. Sauna use linked to longer life, fewer fatal heart problems [Harvard]

3. Cardiovascular and Other Health Benefits of Sauna Bathing: A Review of the Evidence [Sciencedirect]

Daugiau
Kokie papildai imunitetui stipriausi?
Šie medicininių grybų ekstraktai naudojami net esant onkologijai.