Vėžys

Kodėl susergame ir kaip iš tikrųjų pasveikti?

Kas yra vėžys?
Kokios vėžio priežastys? (tradicinės ir netradicinės medicinos)
Ką daryti jei jau pavėlavote su prevencija?
Mityba sergant vėžiu
Priešvėžinės medžiagos (Kaip IŠTIKRŲJŲ pasveikti)

Kas yra vėžys?

Tai grupė ligų (daugiau nei 100). Vėžinės ląstelės, skirtingai nei normalios, nekontroliuojamai dauginasi ir suformuoja auglį. Išimtinai kai kurios vėžio formos, pvz. leukemija (kraujo vėžys) auglio gali ir nesuformuoti.
Mūsų organizmus sudaro trilijonai ląstelių, jos auga, dauginasi ir miršta.. Ši „programa“ yra įrašyta į kiekvienos ląstelės DNR. Šiai programai sutrikus (priežastis skaitykite žemiau) ląstelė vykdo tik vieną komandą – daugintis. Ši vėžio ląstelė jau „nebežino“, kad organizmui naujos ląstelės nereikia ar, kad jai jau reikia mirti, ji tik dauginasi ir vėžys plečiasi… Galiausiai pereina ir į kitus organus.

Vežys

Žmonės gali paveldėti „sutrikusį“ DNR, tačiau tai labai reti atvejai. Daugybė žmonių vis dar mano, kad vėžys tik paveldimas, tokiu atveju – išvengti vėžio prilygsta loterijai. Ir tai galbūt yra labai „patogi“ pozicija, kadangi nebereikia stengtis „teisingai“ gyventi. O pasistengti, pasirodo, apsimoka. Naudojantis viešai prieinamais šaltiniais tyrimais galima susireguliuoti savo gevenseną ir gana įspūdingai pakreipti statistiką į savo pusę. Bet apie tai vėliau, pirma reikia suprasti vėžio priežastis.

Kokios vėžio priežastys? (Oficialios, tradicinės/šiuolaikinės medicinos)

Rukymas ir alkoholis sukelia vėžį

Rūkymas užima pirmają vietą kancerogenų sąraše (kancerogenas – medžiaga sukelianti ar paskatinanti vėžinių auglių vystymąsi organizme). Nedaug atsilieka ir Alkoholis, jis taip yra įtrauktas į pirmos grupės kancerogenų sąrašą.

Jei rūkote ir vartojate alkoholį, remiantis statistika, greičiausiai “nuo senumo” nemirsite. Kad rūkymas sukelia vėžį – pripažinta jau senai.. Tačiau alkoholis jau irgi yra įtrauktas į “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą kurį sudarė “Tarptautinė vėžinių tyrimų agentūra” (International Agency for Research on Cancer)

Kiti Kancerogenai: Pilną “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą galite rasti www.iarc.fr:

Asbestas

Stiklo vata ir akmens vata

(Kodėl mes šia medžiaga vis dar šiltiname namus?)

Sūdyta žuvis. (Ką?!) Japonijoje ištyrus 80000 žmonių nustatyta, kad stipriai sūdytas maistas, toks kaip žuvis, net iki 15% padidina vėžinių susirgimų skaičių. American Journal of Clinical Nutrition, 2010, Vol .91, Pages 456-464

Medžio drožlės/dulkės.hse.gov.uk/wood-dust-cancer Susirūpinti turėtų tie, kas dirba pvz. baldų ar panašiame medžio apdirbimo sektoriuje.

Oro užterštumas. Patalpų oro tarša ir miestų oro kokybė, yra dvi didžiausios toksinės taršos problemos. Tai dar 2008 paskelbė “Blacksmith Institute” labiausiai užterštų Pasaulio vietų ataskaitoje. Pasak 2014 WHO ataskaitos, dėl oro taršos 2012 m. mirė apie 7 milijonai žmonių. O kiek jų susirgo? Variklių (ypač dyzelinių) išmetamosios dujos (kažin ar važiavimas dviračiu ar bėgiojimas mieste gerina jūsų sveikatą?).

Anglių deginimas. Čia labiausiai prisideda Kinija ir kitos “besivejančios” pramoninės šalys.

odos vezys

Radiacija/Saulė/Ultravioletiniai spinduliai. Atkreipkite dėmesį į tai, kad per didelis saulės kiekis gali sukelti vėžį, tai ypač opi problema pietinėse valstybėse. Tačiau saulės trūkumas taip pat didžiulė problema, kadangi saulė yra pagrindinis vitamino D šaltinis. Šiuo atveju kenčia šiaurinės šalys, nes jaučia nuolatinį saulės stygių. Taigi, saulės vengti tikrai nepatartina, tik mėgautis reikia atsakingai.

Infekcijos. Nustatyta, kad kai kurios bakterijos ir virusai didina riziką susirgti vėžiu. Tai skrandžio bakterija Helicobacter pylori (randama pas sergančius lėtiniu gastritu ir skrandžio opa), virusai: žmogaus papilomos virusas (ŽPV) ir hepatitas B bei hepatitas C ir keletas kitų.

Nusilpęs Imunitetas: taip gali būti dėl pvz. vaistų vartojimo, kurie slopina imuninę sistemą ar dėl prastos mitybos.

Mityba ir Viršsvoris: sveika mityba – labai sudėtingas klausimas. Dažnai specialistų/dietologų nuomonės prieštarauja viena kitai. Susirgti vėžiu padidėja rizika jei valgote apdorotus angliavandenius. Kitaip sakant bet kas, kas turi miltų ar cukraus.. Jūsų “priešai“: gliukozė, miltai, cukrus, makaronai, įvairūs dripsniai, gaivieji gėrimai, batonas, tortai, bandelės, saldainiai, sausainiai, saldinti jogurtai ir kiti pieno produktai ir t.t. ir t.t.

Kaip maitinasi vėžinė ląstelė?

Vėžio ląstelėms nereikia deguonies. Jos geriausiai jaučiasi bedeguonėje terpėje. Jų maitinimosi šaltinis tampa fermentacija (kitaip tariant pūvimas). O tam joms reikia cukraus (angliavandenių). Cukrus tampa pagrindiniu vėžinės ląstelės gyvavimo šaltiniu.

Mityba sergant vėžiu

Tad jei yra žinoma, kaip maitinasi vėžinė ląstelė (gliukoze), kodėl nėra maksimaliai “reglamentuotos” mitybos pacientui? Kodėl niekas nesako ko sergant vėžiu negalima valgyti? Pvz. yra žinoma, kad sveikos ląstelės gali gyventi (ir labai gerai gyventi!) gaudamos energiją ne iš cukraus (gliukozės), o degindamos riebalus (iš ketono kūnų). Taip būdavo gydoma epilepsija, kol nebuvo išrasti nuo jos vaistai. Toks ląstelių kuro šaltinis “įsijungia”, kai yra badaujama arba specialiai yra nevalgoma angliavandenių, o valgoma riebalų (gerų, ne trans-riebalų) ir baltymų. Vėžinės ląstelės maitintis degindamos riebalus nesugeba. Vadinasi, negaudamos joms taip reikiamo cukraus, vėžinės ląstelės marinamos badu. Tinka ketogeninė dieta, arba, priklausomai nuo jūsų būklės, mažiau drąstiškos Paleo ar Atkinso dietos. Visos jos panašios – iš esmės ribojamas cukrus ir visos jo formos (gliukozė, laktozė, sacharozė ir visos kitos -ozė…)

Taip maitintis atrodytų logiška, tūkstančiai ‘alternatyvių’ pacientų nuo vėžio taiko mitybą be cukraus ir sulaukia įspūdingų rezultatų (tik nenutraukite įprasto gydymo, su prvencija jau pavėlavote). Atsisakoma visų paprastųjų (ypač “greitųjų” angliavandenių) angliavandenių, bet ar tai „reglamentuota“? Gauname atsakymą, kad „išvadoms neužtenka duomenų“. Ką? Tai kodėl nepadaromi tyrimai, kad užtektų duomenų!? Tačiau vaistų kompanijos tokių tyrimų nedaro ir nedarys, vaistų kompanijos gamina ir parduoda vaistus, o ne tiria kaip pasveikti be vaistų, nepainiokite ir nepykite. Tik supraskite, kad savo sveikata turite pasirūpinti patys.

Prieš šimtą metų liga vėžys buvo tokia reta, kad niekas į ją nekreipė dėmesio (dabar tikimybė, kad jums per gyvenimą išsivystys vėžys beveik 50%… – tokiu greičiu jis auga!). Tai paprasta liga, kurios priežastys yra žinomos ir aiškios. Dabar technologijų amžius. Mokslininkai moka „suleisti“ voro genų ožkai, kad ji vietoj pieno per spenį duotų voro siūlą… Vėžio priežastys yra žinomos, tik mažai “reklamuojamos”…

Ką teigia liaudies medicina (netradicinių/altenatyvių būdų šalininkai) apie vėžio priežastis bei gydymą?

Deguonies trūkumas ir „nurūgštėję“ organizmai – pagrindinės priežastys (na neskaitant radiacijos ir kitų akivaizdžių priežasčių). Tumorams reikia rūgštinės terpės. Sveiko žmogaus kraujo PH turi būti visuomet tarp 7.35 ir 7.45, tad organizmas daro viską, kad jį tokį išlaikytų.. Panaši situacija ir su tarpląsteliniu skysčiu. Kai šarmo-rūgšties pusiausvyra krenta, organizmui tampa sunku „atlikti“ įprastines savo funkcijas, prasideda grandininė reakcija: silpsta imuninė sistema, enzimai nebeatlieka savo darbo, maisto ir kitos reikalingos medžiagos nebepatenka, kur joms reikia arba tiesiog nebėra gaminamos, prie kraujo per plaučius sunkiau kabinasi deguonis, ląstelės nebegauna deguonies. Ir ką? Taigi organizmas jungia “apsauginį”, paskutinės vilties mechanizmą – ląstelės mutuoja į vėžines ir tuomet joms deguonies nebereikia, įsijungia Bedeguonė ATP sintezė (fermentinis anaerobinis gliukozės skilimas iki pieno rūgšties). Maitindamasi angliavandeniais vėžinė ląstelė sėkmingai tęsia vienintelę savo funkciją – daugintis.

Kokias galime padaryti išvadas? Ogi vėžio priežastys yra tos pačios, kokios ir yra įvardintos ortodoksinės (šiuolaikinės) medicinos:
juk deguonies trūkumą ir „nurūgštėjusius“ organizmus ir sukelia cukrus, saldumynai, limonadai, sultys, rūkymas, neteisinga mityba, užterštumas, alkoholis ir kiti jau minėti kancerogenai.

Ką daryti jei jau pavėlavote su prevencija?

Bene geriausias pavyzdys turbūt yra Japonija. Sveikatos sistema vietoj to, kad priešintųsi ar slėptų akivaizdų “alternativiosios”/senosios medicinos veiksmingumą, stengiasi eiti su ja kartu ir “apjungti” ortodoksinės medicinos laimėjimus su alternatyviu gydymu. Taip pat ir vėžio atveju – iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai (tokie kaip “Lentinan”) įtraukti į sveikatos draudimą ir yra skiriami vėžio atveju. Šios veikliosios medžiagos naudojamos prieš, per ir po chemo/radio terapijų, kadangi stabdo auglių augimą/plėtimąsi ir mažiną tikimybę, kad vėžys atsinaujins. Būtent Japonijos mokslininkai ir išplėtojo ekstraktus iš Shiitake. Tiesą sakant, Japonijoje grybų ekstraktų veikliosios medžiagos jau tapo pirmaujantys preparatai, kurie yra skiriami gydant vėžį.
Kaip ir turėtų būti, aiškinantis veikliųjų medžiagų, išgautų iš Shiitake, poveikį buvo atlikta begalė tyrimų ir analizių (keletą galite rasti žemiau).
Turbūt “pionieriumi” šioje srityje galime laikyti Dr. Kisaku Mori, kuris 1936 m. Tokijuje įkūrė “Grybų tyrimų institutą” (Institute of Mushroom Research). Buvo atliktas vienas iš pirmųjų eksperimentų su pelėmis: kenčiančios nuo sarkomos pelės buvo gydomos mažomis Shiitake ekstrakto dozėmis. 6 pelėms iš 10 auglys visiškai susitraukė. Padidinus koncentraciją pasiektas 100% efektyvumas – auglys susitraukė visoms pelėms. Tyrimas atskeidęs Shiitake anti-auglines savybes sukėlė milžinišką susidomėjimą ir bangą sekančių tyrimų. Netrukus Hamuro bei Chihara patvirtino gavę tokius pat rezultatus.
Taigi, pirmieji tyrinėtojai, tarp kurių Mori, Ikekawa, Hamuro, Chihara, Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki ir daugelis kitų neginčijamai įrodė, kad kai kurios grybų veikliosios medžiagos sąlygoja:

 • Labai stiprią prevenciją nuo vėžio
 • Reikšmingus vėžio regresijos rodiklius
 • Ankstyvose vėžio stadijose aukštus vėžio regresijos rodiklius

Priešvėžinės grybų medžiagos

Jau 1970 m. Chihara pirmasis išskyrė junginį Lentinan iš Shiitake (lot. Lentinus edodes).
Polisacharidas Lentinan pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis. Jis taip pat gali apsaugoti chromosomą nuo pažeidimų, kuriuos gali sukelti priešvėžiniai vaistai. Tai pastėbėta dar bandymuose su pelėmis Japonijoje: gydant šiuo polisacharidu prieš chemoterapiją baltųjų kraujo kūnelių skaičius visiškai nesumažėjo.

Kaip medicininių grybų veikliosios medžiagos gydo vėžį?

Yra ne vienas aktyvus junginys ir daugelis iš jų turi įvairių priešvėžinio aktyvumo mechanizmų. Be jokios abejonės, svarbiausias iš jų yra imuninės sistemos skatinimas, stiprinimas, kuris inicijuoja imunobiologinius pokyčius organizme. Nors skamba ir paprastai, tai gana sudėtingi procesai – šie junginiai, dar vadinami bio-moduliatoriais, įtakoja sudėtingą imuninės sistemos veikimą, veikdami tiek “bendrai”, tiek tiesiogiai vėžines ląsteles. Vienas iš tokių “bio-moduliatorių” ir yra Lentinan, gaunamas iš Shiitake grybo. Jis nėra citotoksiškas vėžinėms ląstelėms, veikia netiesiogiai – skatindamas imuninę sistemą. Šiuo konkrečiu atveju tai atrodo taip: Lentinan (β-1,3 beta-gliukanas) jungiasi prie limfocitų paviršių, kurie aktyvuoja makrofagus, T-helperius bei NK ląsteles (natūraliąsias žudikes – (angl. natural killer (NK) cells)). Visa tai padidina antikūnių gamybą, įskaitant interleukinų ir interferono. Tuomet prasideda svetimkūnių, bakterijų, virusų ar pakitusių ląstelių “puolimas”. Šių ląstelių veikla ir sąveika ir yra tai, ką vadiname imunine sistema. Būtent dėl to Lentinan veikia nesvarbu ar jums karcinoma, bazalioma, adenokarcinoma…

Kokie yra altikti tyrimai su žmonėmis?

Yra nemažai medicininių grybų priešvėžinio poveikio tyrimų su žmonėmis, įskaitant griežtai kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Skirtingai negu vėžinių ląstelių tyrimai laboratorijose ar (įspūdingų rezultatų) tyrimai su gyvūnais, negalime „nutrūktgalviškai“ daryti bandymų su žmonėmis dėl akivaizdžių – etinių priežasčių…(juk žmogus serga vėžiu). Todėl dauguma jau atliktų tyrimų buvo atliekami kartu su įprastiniu gydymu nuo vėžio. Atliekant šiuos tyrimus rezultatas buvo visuomet tas pats: medicininių grybų priešvėžinės medžiagos efektyvios, kai naudojamos kartu su chirurginiu gydymu, chemoterapija, radioterapija ir rezultatai yra daug geresni nei vien tik įprastinis/standartinis vėžio gydymas.
Dėl tokių rezultatų toks vėžio gydymas derinant medicininių grybų ekstraktą ir “standartinį” gydymą yra įprasta praktika, labiausiai paplitusi Kinijoje ir Japoninoje.
Taguchi atlikto tyrimus su 275 pacientais, kuriems buvo vėžys. Kartu su citostatiniais vaistais 3 mėnesius naudojo Lentinan. Rezultatai:

 • Statistiškai reikšmingai pailgina gyvenimą
 • Mažina vėžio žalą organizmui
 • Pagerina paciento imuninę reakciją į vėžį
 • Auglys mažėja arba nustoja augti
 • Šalutinis poveikis retas, silpnas, greitai praeinantis.

Štai dar keletas tyrimų, kam įdomu:

 1. Isoda N, Eguchi Y, Nukaya H, et al. Clinical efficacy of superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) in patients with hepatocellular carcinoma. Hepatogastroenterology. 2009 Mar-Apr;56(90):437-41.
 2. Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2739-45.
 3. Hazama S, Watanabe S, Ohashi M, et al. Efficacy of orally administered superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) for the treatment of advanced colorectal cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2611-7.
 4. Shimizu K, Watanabe S, Watanabe S, et al. Efficacy of oral administered superfine dispersed lentinan for advanced pancreatic cancer. Hepatogastroenterology. 2009 Jan-Feb;56(89):240-4.
 5. Okuno K, Uno K. Efficacy of orally administered Lentinula edodes mycelia extract for advanced gastrointestinal cancer patients undergoing cancer chemotherapy: a pilot study. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(7):1671-4.
 6. Israilides C, Kletsas D, Arapoglou D, et al. In vitro cytostatic and immunomodulatory properties of the medicinal mushroom Lentinula edodes. Phytomedicine 2008.
 7. Sullivan R, Smith JE, Rowan NJ. Medicinal mushrooms and cancer therapy: translating a traditional practice into Western medicine. Perspect Biol Med . 2006;49(2):159-170.
 8. Boon H, Wong J. Botanical medicine and cancer: a review of the safety and efficacy. Expert Opin Pharmacother . 2004;5(12):2485-2501.
 9. Yeung KS, Gubili J. Shiitake Mushroom ( Lentinula edodes ). J Soc Integr Oncol . 2008;6(3):134-135.

Kaip ir kiek vartoti?

 • Kuo ilgiau ekstraktai vartojami, tuo geresni rezultatai.
 • Poveikis tiesiogiai priklauso nuo kiekio – kuo didesnės dozės, tuo didesnis efektyvumas.
 • Šalutinis poveikis gali būti, jei esate alergiškas grybams (pasitaiko labai retai).

Ką reikia žinoti prieš perkant?

Naudojami tik ekstraktai. Galima, aišku, pasiekti rezultatų ir tiesiog valgant grybus ar geriant džiovintų grybų kapsules, tačiau jų reikėtų vartoti saujomis… Lietuvoje labai populiarūs grybų papildai, tačiau sudėtyje ne ekstraktai ir grybų veiklsiosios medžiagos, o tiesiog “grybų milteliai” (smulkinti džiovinti grybai), tokių papildų galima gerti saujomis – būsite tik sočiai pavalgęs…

Kiekis (mg) vienoje kapsulėje. Kai tyrinėjame papildų klinikinių tyrimų medžiagą (bendrai, ne vien kalbant apie grybus), galime pastebėti, kad, realiai atliekant tyrimus, aktyviosios tiriamos medžiagos kiekiai būna didesni nei paskui atsiranda papildų kapsulėse. Nustatoma taip vadinama RPM (Rekomenduojama Paros Norma). Ką jau kalbėti apie tai, kaip dažnai būna, kad veikliosios medžiagos organizmas galimai pasisavina pvz. 50%… Tai kiek Jums reikalingos papildyti medžiagos realiai gaunate? Įspėjimas: kai kurių papildų padauginti tikrai pavojinga (pvz. geležies).

Naudojami ekstraktai tik vandens pagrindu. Tik tokiu būdu išgauti ekstraktai maksimaliai išsaugo/išlaiko reikalingas medžiagas ir junginius. Dar būna ekstraktai alkoholio pagrindu – tokiu atveju gamybos procesas yra pigesnis ir greitesnis. Dažniausiai ant papildų pakuotės yra rašoma jei ekstraktas yra gautas vandens pagrindu. Jei apie tai neužsimenama – greičiausiai ekstraktas alkoholio pagrindu.

Polisacharidų kiekis. Reikia (akivaizdu) didžiausio kiekio. Kuo didesnis (procentaliai) polysacharidų kiekis, tuo daugiau grybų reikėjo gamybos metu išgauti veiliąją medžiagą iš grybo.. Būna 5%, 10%, 15%, 30% (labai retai ir daugiau). Savaime suprantama 30% yra 6 kartus veiksmingesnis nei 5%. Polisacharidų kiekis taip pat turi būti parašytas ant pakuotės. Jei išvis nėra parašyta, galite būti tikri – greičiausiai bus ne daugiau nei 5%.. Arba tai net ne ekstraktas, o paprasčiausiai smulkintas džiovintas grybas.

Naudingos nuorodos:

Ką valgyti po Chemoterapijos?

Kitos nuorodos:

Nacionalinis Vėžio Institutas

Tarptautinė Vėžio Tyrimų Agentūra

Medix
Right Menu Icon