Chemoterapija

Chemoterapija – ir vaistas, ir nuodas. Kaip išvengti šalutinio poveikio ir koks ištikro turi būti organizmo atstatymas po chemoterapijos. Šiame straipsnyje aptarsime:

Kas yra Chemoterapija?
Šalutinis poveikis (Ir kaip išvengti)
Organizmo atstatymas po chemoterapijos
Ką valgyti po chemoterapijos

Chemoterapija – kas tai?

chemoterapijaChemoterapija tai gydymas, kai naudojami vaistai, kurie naikina arba stabdo vėžinių ląstelių augimą. Dažniausiai leidžiami į veną.

Kadangi vėžinės ląstelės auga ir dalinasi greičiau nei normalios ląstelės, daugelis priešvėžinių vaistų yra skirti nužudyti augančioms ląstelėms. Tačiau yra ir normalių, sveikų ląstelių, kurios taip pat dauginasi greitai, todėl chemoterapija taip pat paveikia ir šias ląsteles. Šalutinį poveikį ir sukelia sveikų ląstelių žudymas. Sparčiai augančios sveikos ląstelės, kurioms įtakos turi chemoterapija yra kraujo ląstelės, susidarančios kaulų čiulpuose ir virškinamojo trakto ląstelės: burnos, skrandžio, žarnyno, stemplės ir t.t., taip pat kenčia reprodukcinė sistema (lytinių organų) bei plaukų (veikia plaukų folikulus), todėl nuslenka plaukai, tad naudojami galvos apdangalai po chemoterapijos. Kai kurie priešvėžiniai vaistai gali paveikti gyvybiškai svarbių organų ląsteles, tokių kaip širdies, inkstų, šlapimo pūslės, plaučių bei nervų sistemos.

Chemoterapijos šalutinis poveikis priklauso nuo keleto faktorių. Jums gali pasireikšti tik vienas arba visi… (neapsiribojant žemiau pateiktu sąrašu). Chemoterapijos kursas trunka įvairiai, viskas priklauso nuo vėžio rūšies ir stadijos, Jūsų būklės, skiriamų vaistų, bei jų dozės. Prieš pradedant gydymą Jūsų gydytojas PRIVALO su jumis aptari šalutinius poveikius, todėl būtinai klauskite, jei nesate supažindinama(s).

Galimas chemoterapijos šalutinis poveikis:

 • Nuovargis
 • Pykinimas ir vėmimas
 • Skausmas
 • Plaukų slinkimas
 • Anemija
 • Infekcijos
 • Kraujo krešėjimo problemos
 • Burnos, dantenų ir gerklės problemos
 • Viduriavimas ir vidurių užkietėjimas
 • Nervų ir raumenų problemos
 • Odos ir nagų problemos
 • Inkstų ir šlapimo pūslės problemos
 • Į gripą panašūs simptomai
 • Skysčių sulaikymas
 • Problemos su lytiniais organais ir seksualumu

Kiek laiko trunka šalutinis chemoterapijos poveikis?

Sveikos ląstelės turėtų palaipsniui atsistatyti po chemoterapijos, todėl šalutinis poveikis palaipsniui turėtų išnykti… Tačiau chemoterapija gali sukelti ilgalaikius pokyčius ir padaryti didžiulę žalą širdžiai, plaučiams, nervams, inkstams, reprodukcinei sistemai ar kitiems organams. Chemoterapija taip pat gali sukelti uždelstą poveikį, pavyzdžiui, antrą vėžį, kuris gali pasirodyti po keleto metų… (taip taip, kai kurie vaistai naudojami chemoterapijoje yra oficialiai pripažinti kancerogenai (medžiagos, kurios sukelia vėžį)).

Kai kurie žmonės išvengia rimtų ilgalaikių chemoterapijos padarinių. Tačiau tai nėra atsitiktinumas! Jūs patys turite būti atsakingi už savo sveikatą, o ne Jūsų daktaras… Šiuolaikinė medicina prevencija neužsiima. Šiuolaikinė medicina gydo simptomus (ir stengiasi tai daryti gerai), tačiau nieko nedaro dėl to, kad Jūs daugiau į ligoninę nebeatvyktumėte… Ir būtumėte sveiki! Jei Jums jau yra diagnozuotas Vėžys – chemoterapijos, radioterapijos ir kitų šiuolaikinių gydymo būdų neišvengsite ir nevertėtų vengti, nes su prevencija jau pavėlavote, Jūsų gyvenimo būdas Jus jau privedė prie šios nemalonios ligos, tačiau dabar Jūs galite ir turite susiimti ir nebeatiduoti savo sveikatos niekam. Turėsite pats (pati) pasirūpinti, kad patektumėte į tą procentą žmonių, kurie sėkmingai įveikė vėžį, pasveiko, neturi jokių šalutinio poveikio ir pasirūpinti, kad chemoterapijos pasekmės nebūtų liūdnos bei vėžys niekada negrįžtų. Jūs tikrai galita tai padaryti. Kaip netapti statistika šiame straipsnyje ir aptarsime.

Organizmo atstatymas po chemoterapijos

Kaip ir minėta, šiuolaikinės medicinos prevencijos “mašina” neveikia (plačiau apie tai ČIA), kaip ir neveikia reabilitacijos sistema. Patys vaistai ir gydymas nuo vėžio yra toks agresyvus ir taip nualina, toksifikuoja ir išsunkia organizmą, kad turbūt sveikam žmogui suteikus chemoterapijos seansą, atsirastų vėžys… Po chemoterapijos žmogus yra praktiškai leisgyvis su visiškai išmušta organizmo flora ir bet kokių kitų mineralų, vitaminų ir kitų medžiagų balansu… Imunitetas visiškai išbalansuotas. Imuninė sistema paprasčiausiai nebepajėgi “susitvarkyti”, dažnai ir su paprastomis ligomis… Ir toks žmogus tada “paliekamas likimo valiai”. Šitą spragą gausite užpildyti patys. 

Taigi, vien chemoterapija, operacija, radioterapija pasikliauti neužteks, jei norite visiškai pašalinti vėžio padarinius ir pasirūpinti, kad jis negrįžtų, arba maksimaliai padidinti savo “šansus” (arba niekada nesirgti!). Yra 2 pagrindiniai žingsniai, kuriuos turite atlikti:

 1. Kažkas Jus jau privedė prie vėžio, svarbu identifikuoti kas (dažniausiai būna ne vienas faktorius). Rūkote arba rūko kažkas iš aplinkinių? Pavojingos darbo sąlygos? Gal dirbate medžio apdirbimo srityje? Statybose (statybinės ar bet kokios kilmės dulkės)? Galbūt metalo apdirbimo/gamybos srityje? Gal automobilių servise, kur nepakankama ventiliacija (išmetamosios dujos)? Ar gyvenate pirmame aukšte prie intensyvaus eismo gatvės? Mėgstate valgyti saldžiai? Geriate alų (ar kitą alkoholinį gėrimą)? Geriate daug antibiotikų? Vartojote daug kontraceptikų? Daugiausia valgote tik apdorotus produktus? … Savaime suprantama, reikės imtis akivaizdžių pokyčių. Apie vėžio priežastis skaitykite ČIA. Ką valgyti po chemoterapijos aptarsime žemiau.
 1. Organizmo atstatymas. Žmogaus organizmas yra pats linkęs gyti ir tvarkytis, tačiau turite jam padėti. Jums pirmiausia reikia identifikuoti ir atsisakyti to, kas Jus veda prie ligos. Pirmiausia – cukrus ir visi cukraus (angliavandenių) turintys produktai – tai vėžio maistas (išsamiai, kaip maitinasi vėžio ląstelė skaitykite ČIA). Jums reikia vengti cukraus, kepinių, sulčių, limonadų, tortų, batonų, bulkučių, šokoladų, saldainių… Bet kokio produkto turinčio gliukozės, cukraus ar miltų.

Antra, Jums reikės atstatyti imuninę sistemą ir prisotinti organizmą vitaminais, mineralais ir kitomis medžiagomis, kad organizmas turėtų resursų tvarkytis ir sveikti.

Ką valgyti po chemoterapijos

Rekomenduotina vitaminų, mineralų ir bakterijų balansą atstatinėti teisingai maitinantis, tuomet Jums nereikės begalės papildų. Be to, susintetintų papildų įsisavinimas organizme vis dar kelia debatų arba dažnai apie jį nutylima… O reikalingas medžiagas gaunant natūraliai su maistu organizmas maksimaliai jas įsisavina. Labiausiai rekomenduotina kasdien valgyti RAUGINTUS KOPŪSTUS. Taip, kai kam gali pasirodyti ir juokinga, tačiau raugintuose kopūstuose yra labai platus spektras mineralų ir vitaminų:

 organizmo atstatymas po chemoterapijosTai yra natūralus vitaminų B, K, C, D, P ir K šaltinis. Rūgimo (fermentacijos) proceso metu kopūstuose ne tik padaugėja maistinių medžiagų, tačiau ir pagerėja jų bioprieinamumas. Raugintuose kopūstuose mažai kalorijų, tačiau gausu kalcio ir magnio, maistinių skaidulų, folio rūgšties, geležies, kalio, natrio, vario ir mangano. Rauginti kopūstai taip pat turi gyvų laktobacilų ir kitų naudingų bakterijų, taip pat turtingi fermentais. Ląsteliena ir probiotikai gerina virškinimą ir skatina sveikos žarnyno floros augimą bei saugo nuo daugelio ligų. Rauginti kopūstai turi daug antioksidantų, liuteino ir zeaksantino. 2002 spalio 23 leidinyje Journal of Agriculture and Food Chemistry Suomijos mokslininkai pranešė, kad izotiocianatai pasigaminę raugintų kopūstų fermentacijos metu slopina vėžio ląstelių augimą. Be to, izotiocianatai kovoja su vėžiu nukenksmindami kancerogenus (medžiagas sukeliančias vėžį). Jie mažina žalingą šių medžiagų poveikį ir skatina kancerogenų atpalaidavimą, pagreitindami jų pašalinimą iš organizmo.

Taip pat, reikia pasirūpinti, kad šie produktai būtinai būtų maisto racione: grybai, uogos (ne uogienė!), riešutai, linų sėmenys, imbieras bei česnakas, riešutų aliejus, avokadas (augaliniai riebalai). Jūsų geriausias draugas turi tapti daržovės ir kuo daugiau žalių, neapdorotų, kadangi Jums reikia prisipildyti gyvybės – gerujų bakterijų, fermentų, ląstelienos, enzymų, probiotikų, vitaminų, mineralų. Apdorotas maistas šių gėrybių tiesiog nebeturi…

“Gerson Sveikatos Centras”, dabar veikiantis jau ir Vengrijoje, priima pacientus su vėžiu (vietų kiekis labai ribotas). Gydymas, kuris ten gaunamas, labai paprastas: detoksikacija ir organizmo pripildymas gerųjų bakterijų, fermentų, ląstelienos, enzymų, probiotikų, vitaminų, mineralų. 13 kartų per dieną gaunama įvairių daržovių sulčių, 3 kartus per dieną valgomi patiekalai, paruošti tik iš daržovių. Rezultatai puikūs, tačiau 2 savaičių vizito kaina beveik 7000 €! Ar ne pigiau būtų Gersono dietą pasidaryti pačiam? Plačiau apie Gersono institutą.

Jums reikės daug ir gero, šarminio vandens. Jame ištirpę mineralai (kalis, magnis, kalcis ir pan.) ir padaro jį šarminiu. “Stalo” vanduo, “Tyras” vanduo Jums netinka. Pirkdami vandenį paskaitykite ant etiketės, įsitikinkite, kad vanduo yra iš gręžinio. Ant etiketės taip pat turi būti lentelė su vandenyje ištirpusių mineralų kiekiu (venkite druskingo) – palyginkite jas ir išsirinkite labiausiai turtingą vandenį, kurio turėsite išgerti ne mažiau nei 2 litrus per dieną.

Vėžys klesti bedeguonėje (anaerobinėje) terpėje, todėl Jums reikia kuo daugiau prisotinti organizmą deguonimi. Įrodyta, kad kartu su radioterapija ir chemoterapija naudojamas hiperbarinis deguonis (deguonies kameros) pagerina rezultatus ir sumažina šalutinius poveikius. Taip pat pasidomėkite ozono terapija. Bet kuriuo atveju, rekomenduotina kuo daugiau būti GRYNAME ore, geriausia miškelyje.

Kaip maksimaliai (su)kovoti su vėžiu?

Bene geriausias pavyzdys turbūt yra Japonija. Sveikatos sistema vietoj to, kad priešintųsi ar slėptų akivaizdų senosios medicinos veiksmingumą, stengiasi eiti su ja kartu ir “apjungti” su ortodoksinės medicinos laimėjimais. Taip pat ir vėžio atveju – iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai (tokie kaip Lentinan) įtraukti į sveikatos draudimą ir yra skiriami vėžio atvejais. Šios veikliosios medžiagos naudojamos prieš, per ir po chemoterapijų, kadangi stabdo auglių augimą/plėtimąsi ir mažiną tikimybę, kad vėžys atsinaujins. Būtent Japonijos mokslininkai ir išplėtojo ekstraktus iš Shiitake. Tiesą sakant, Japonijoje grybų ekstraktų veikliosios medžiagos jau tapo pirmaujantys preparatai, kurie yra skiriami gydant vėžį.

Kaip ir turėtų būti, aiškinantis veikliųjų medžiagų išgautų iš Shiitake poveikį, buvo atlikta begalė tyrimų ir analizių (keletą galite rasti žemiau).

Turbūt “pionieriumi” šioje srityje galime laikyti Dr. Kisaku Mori, kuris 1936 m. Tokijuje įkūrė “Grybų tyrimų institutą” (Institute of Mushroom Research). Buvo atliktas vienas iš pirmųjų eksperimentų su pelėmis: kenčiančios nuo sarkomos pelės buvo gydomos mažomis Shiitake ekstrakto dozėmis. 6 pelėms iš 10 auglys visiškai susitraukė. Padidinus koncentraciją pasiektas 100% efektyvumas – auglys susitraukė visoms pelėms. Tyrimas atskeidęs Shiitake anti-auglines savybes sukėlė milžinišką susidomėjimą ir bangą sekančių tyrimų. Netrukus Hamuro bei Chihara patvirtino gavę tokius pat rezultatus.

Taigi, pirmieji tyrinėtojai, tarp kurių Mori, Ikekawa, Hamuro, Chihara, Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki ir daugelis kitų neginčijamai įrodė, kad kai kurios grybų veikliosios medžiagos sąlygoja:

 • Labai stiprią prevenciją nuo vėžio
 • Reikšmingus vėžio regresijos rodiklius
 • Ankstyvose vėžio stadijose aukštus vėžio regresijos rodiklius

Priešvėžinės grybų medžiagos

Jau 1970 m. Chihara pirmasis išskyrė junginį Lentinan iš Shiitake (lot. Lentinus edodes).

Polisacharidas Lentinan pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis. Jis taip pat gali apsaugoti chromosomą nuo pažeidimų, kuriuos gali sukelti priešvėžiniai vaistai. Tai pastėbėta dar bandymuose su pelėmis Japonijoje: gydant šiuo polisacharidu prieš chemoterapiją baltųjų kraujo kūnelių skaičius visiškai nesumažėjo.

Kaip medicininių grybų veikliosios medžiagos kovoja prieš vėžį ir pagerina chemoterapijos rezultatus

Yra ne vienas aktyvus junginys ir daugelis iš jų turi įvairių priešvėžinio aktyvumo mechanizmų. Be jokios abejonės, svarbiausias iš jų yra imuninės sistemos skatinimas, stiprinimas, kuris inicijuoja imunobiologinius pokyčius organizme. Nors skamba ir paprastai, tai gana sudėtingi procesai – šie junginiai, dar vadinami bio-moduliatoriais, įtakoja sudėtingą imuninės sistemos veikimą, veikdami tiek “bendrai”, tiek tiesiogiai vėžines ląsteles. Vienas iš tokių “bio-moduliatorių” ir yra Lentinan, gaunamas iš Shiitake grybo. Jis nėra citotoksiškas vėžinėms ląstelėms, veikia netiesiogiai – skatindamas imuninę sistemą. Šiuo konkrečiu atveju tai atrodo taip: Lentinan (β-1,3 beta-gliukanas) jungiasi prie limfocitų paviršių, kurie aktyvuoja makrofagus, T-helperius bei NK ląsteles (natūraliąsias žudikes – (angl. natural killer (NK) cells)). Visa tai padidina antikūnių gamybą, įskaitant interleukinų (IL-1, IL-2 ir kitų) ir interferono (IFN-g). Tuomet prasideda svetimkūnių, bakterijų, virusų ar pakitusių ląstelių “puolimas”. Šių ląstelių veikla ir sąveika ir yra tai, ką vadiname imunine sistema.

Kokie yra atlikti tyrimai su žmonėmis?

Yra nemažai medicininių grybų priešvėžinio poveikio tyrimų su žmonėmis, įskaitant griežtai kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Skirtingai negu vėžinių ląstelių tyrimai laboratorijose ar (įspūdingų rezultatų) tyrimai su gyvūnais, negalima „nutrūktgalviškai“ daryti bandymų su žmonėmis dėl akivaizdžių – etinių priežasčių… (juk žmogus serga vėžiu). Todėl dauguma jau atliktų tyrimų buvo atliekami kartu su įprastiniu gydymu nuo vėžio (chemoterapija). Atliekant šiuos tyrimus rezultatas buvo visuomet tas pats: medicininių grybų priešvėžinės medžiagos efektyvios, kai naudojamos kartu su chirurginiu gydymu, chemoterapija, radioterapija ir rezultatai yra daug geresni nei vien tik įprastinis/standartinis vėžio gydymas.

Dėl tokių rezultatų toks vėžio gydymas, derinant medicininių grybų ekstraktą ir “standartinį” gydymą, yra įprasta praktika, labiausiai paplitusi Kinijoje ir Japoninoje.

Taguchi atlikto tyrimus su 275 pacientais, kuriems buvo vėžys. Kartu su chemoterapija 3 mėnesius naudojo Lentinan. Rezultatai:

 • Statistiškai reikšmingai pailgina gyvenimą,
 • Mažina vėžio žalą organizmui,
 • Pagerina paciento imuninę reakciją į vėžį,
 • Auglys mažėja arba nustoja augti,
 • Šalutinis poveikis retas, silpnas, greitai praeinantis.

Štai dar keletas tyrimų, kam įdomu:

 1. Isoda N, Eguchi Y, Nukaya H, et al. Clinical efficacy of superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) in patients with hepatocellular carcinoma. Hepatogastroenterology. 2009 Mar-Apr;56(90):437-41.
 2. Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2739-45.
 3. Hazama S, Watanabe S, Ohashi M, et al. Efficacy of orally administered superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) for the treatment of advanced colorectal cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2611-7.
 4. Shimizu K, Watanabe S, Watanabe S, et al. Efficacy of oral administered superfine dispersed lentinan for advanced pancreatic cancer. Hepatogastroenterology. 2009 Jan-Feb;56(89):240-4.
 5. Okuno K, Uno K. Efficacy of orally administered Lentinula edodes mycelia extract for advanced gastrointestinal cancer patients undergoing cancer chemotherapy: a pilot study. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(7):1671-4.
 6. Israilides C, Kletsas D, Arapoglou D, et al. In vitro cytostatic and immunomodulatory properties of the medicinal mushroom Lentinula edodes. Phytomedicine 2008.
 7. Sullivan R, Smith JE, Rowan NJ. Medicinal mushrooms and cancer therapy: translating a traditional practice into Western medicine. Perspect Biol Med . 2006;49(2):159-170.
 8. Boon H, Wong J. Botanical medicine and cancer: a review of the safety and efficacy. Expert Opin Pharmacother . 2004;5(12):2485-2501.
 9. Yeung KS, Gubili J. Shiitake Mushroom ( Lentinula edodes ). J Soc Integr Oncol . 2008;6(3):134-135.

Kaip ir kiek vartoti?

 • Kuo ilgiau ekstraktai vartojami, tuo geresni rezultatai.
 • Poveikis tiesiogiai priklauso nuo kiekio – kuo didesnės dozės, tuo didesnis efektyvumas.
 • Šalutinis poveikis gali būti, jei esate alergiškas grybams (pasitaiko labai retai).

Ką reikia žinoti prieš perkant?

Naudojami tik ekstraktai. Galima, aišku, pasiekti rezultatų ir tiesiog valgant grybus ar geriant džiovintų grybų kapsules, tačiau jų reikėtų vartoti saujomis… Lietuvoje populiarūs grybų papildai, tačiau sudėtyje ne ekstraktai ir grybų veikliosios medžiagos, o tiesiog “grybų milteliai” (smulkinti džiovinti grybai), tokių papildų galima gerti saujomis – būsite tik sočiai pavalgęs…

Kiekis (mg) vienoje kapsulėje. Kai tyrinėjame papildų klinikinių tyrimų medžiagą (bendrai, ne vien kalbant apie grybus) galime pastebėti, kad realiai, atliekant tyrimus, aktyviosios tiriamos medžiagos kiekiai būna didesni nei paskui atsiranda papildų kapsulėse. Nustatoma taip vadinama RPM (Rekomenduojama Paros Norma). Ką jau kalbėti apie tai, kaip dažnai būna, kad veikliosios medžiagos organizmas galimai pasisavina pvz. 50%… Tai kiek Jums reikalingos papildyti medžiagos realiai gaunate? Įspėjimas: kai kurių papildų padauginti tikrai pavojinga (pvz. geležies).

Naudojami ekstraktai tik vandens pagrindu. Tik tokiu būdu išgauti ekstraktai maksimaliai išsaugo/išlaiko reikalingas medžiagas ir junginius. Dar būna ekstraktai alkoholio pagrindu – tokiu atveju gamybos procesas yra pigesnis ir greitesnis. Dažniausiai ant papildų pakuotės yra rašoma jei ekstraktas yra gautas vandens pagrindu. Jei apie tai neužsimenama – greičiausiai ekstraktas alkoholio pagrindu.

Polisacharidų kiekis. Reikia (akivaizdu) didžiausio kiekio. Kuo didesnis (procentaliai) polysacharidų kiekis, tuo daugiau grybų reikėjo gamybos metu išgauti veikliąją medžiagą iš grybo.. Būna 5%, 10%, 15%, 30% (labai retai ir daugiau). Savaime suprantama 30% yra 6 kartus veiksmingesnis nei 5%. Polisacharidų kiekis taip pat turi būti parašytas ant pakuotės. Jei išvis nėra parašyta, galite būti tikri – greičiausiai bus nedaugiau nei 5%.. Arba tai net ne ekstraktas, o paprasčiausiai smulkintas džiovintas grybas.

Naudingos nuorodos:

Kodėl Shiitake ekstraktai tokie veiksmingi?

Kitos nuorodos:

Nacionalinis Vėžio Institutas

Tarptautinė Vėžio Tyrimų Agentūra

Medix
Right Menu Icon