Kas yra vėžys?
Kokios vėžio priežastys? (tradicinės ir netradicinės medicinos)
Ką daryti jei jau pavėlavote su prevencija?
Priešvėžinės medžiagos (Kaip IŠTIKRŲJŲ pasveikti)

Kas yra vėžys?


Tai grupė ligų (daugiau nei 100). Vėžinės ląstelės, skirtingai nei normalios, nekontroliuojamai dauginasi ir suformuoja auglį. Išimtinai kai kurios vėžio formos, pvz. leukemija (kraujo vėžys) auglio gali ir nesuformuoti. Mūsų organizmus sudaro trilijonai ląstelių, jos auga, dauginasi ir miršta.. Ši „programa“ yra įrašyta į kiekvienos ląstelės DNR. Šiai programai sutrikus (priežastis skaitykite žemiau) ląstelė vykdo tik vieną komandą – daugintis. Ši vėžio ląstelė jau „nebežino“, kad organizmui naujos ląstelės nereikia ar, kad jai jau reikia mirti, ji tik dauginasi ir vėžys plečiasi... Galiausiai pereina ir į kitus organus.VežysŽmonės gali paveldėti „sutrikusį“ DNR, tačiau tai labai reti atvejai. Daugybė žmonių vis dar mano, kad vėžys tik paveldimas, tokiu atveju - išvengti vėžio prilygsta loterijai. Ir tai galbūt yra labai „patogi“ pozicija, kadangi nebereikia stengtis „teisingai“ gyventi. Kas už tai atsakingas? Galbūt tai visuomenės švietimo klaida? O gal yra tokių „interesinių grupių“, kurios nenori, kad visuomenė žinotų ir stengtųsi?

Kokios vėžio priežastys? (Oficialios, tradicinės/šiuolaikinės medicinos)
Vezys_rukymasRūkymas užima pirmają vietą kancerogenų sąraše (kancerogenas – medžiaga sukelianti ar paskatinanti vėžinių auglių vystymąsi organizme). Nedaug atsilieka ir Alkoholis, jis taip yra įtrauktas į pirmos grupės kancerogenų sąrašą. Jei rūkote ir vartojate alkoholį, remiantis statistika, greičiausiai “nuo senumo” nemirsite. Kad rūkymas sukelia vėžį – pripažinta jau senai.. Tačiau alkoholis jau irgi yra įtrauktas į “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą kurį sudarė “Tarptautinė vėžinių tyrimų agentūra” (International Agency for Research on Cancer)
Kiti Kancerogenai: Pilną “1-os Grupės” kancerogenų sąrašą galite rasti www.iarc.fr:

asbestas_sukelia_veziAsbestas
Akmens_vata_vezysStiklo vata ir akmens vata (Kodėl mes šia medžiaga vis dar šiltiname namus?)
Druska_sukelia_veziSūdyta žuvis. (Ką?!) Japonijoje ištyrus 80000 žmonių nustatyta, kad stipriai sūdytas maistas, toks kaip žuvis, net iki 15% padidina vėžinių susirgimų skaičių. American Journal of Clinical Nutrition, 2010, Vol .91, Pages 456-464
Vezys_prevencijaMedžio drožlės/dulkės. hse.gov.uk/wood-dust-cancer Susirūpinti turėtų tie, kas dirba pvz. baldų ar panašiame medžio apdirbimo sektoriuje.
plauciu-vezysOro užterštumas.: Patalpų oro tarša ir miestų oro kokybė, yra dvi didžiausios toksinės taršos problemos. Tai dar 2008 paskelbė “Blacksmith Institute” labiausiai užterštų Pasaulio vietų ataskaitoje. Pasak 2014 WHO ataskaitos, dėl oro taršos 2012 m. mirė apie 7 milijonai žmonių. O kiek jų susirgo?
Variklių (ypač dyzelinių) išmetamosios dujos (kažin ar važiavimas dviračiu ar bėgiojimas mieste gerina jūsų sveikatą?).
Anglių deginimas. Čia labiausiai prisideda Kinija ir kitos "besivejančios" pramoninės šalys.
odos_vezysRadiacija/Saulė/Ultravioletiniai spinduliai.:Atkreipkite dėmesį į tai, kad per didelis saulės kiekis gali sukelti vėžį, tai ypač opi problema pietinėse valstybėse. Tačiau saulės trūkumas taip pat didžiulė problema, kadangi saulė yra pagrindinis vitamino D šaltinis. Šiuo atveju kenčia šiaurinės šalys, nes jaučia nuolatinį saulės stygių. Taigi, saulės vengti tikrai nepatartina, tik mėgautis reikia atsakingai.
hepatitas-virusasInfekcijos. Nustatyta, kad kai kurios bakterijos ir virusai didina riziką susirgti vėžiu. Tai skrandžio bakterija Helicobacter pylori (randama pas sergančius lėtiniu gastritu ir skrandžio opa), virusai: žmogaus papilomos virusas (ŽPV) ir hepatitas B bei hepatitas C ir keletas kitų.
imunitetasNusilpęs Imunitetas: taip gali būti dėl pvz. vaistų vartojimo, kurie slopina imuninę sistemą ar dėl prastos mitybos.
Vezys_ka-valgytiMityba ir Viršsvoris: sveika mityba - labai sudėtingas klausimas. Dažnai specialistų/dietologų nuomonės prieštarauja viena kitai. Susirgti vėžiu padidėja rizika jei valgote apdorotus angliavandenius. Kitaip sakant bet kas, kas turi miltų ar cukraus.. Jūsų “priešai“: gliukozė, fruktozė, miltai, cukrus, makaronai, krakmolas, balti ryžiai, įvairūs dripsniai, gaivieji gėrimai, duona, batonas, tortai, bandelės, saldainiai.. ir t.t. ir t.t. Ką jau kalbėti apie maisto priedus tokius kaip konservantai, stabilizatoriai, skonio stiprikliai...

Kaip maitinasi vėžinė ląstelė?

Vėžio ląstelėms nereikia deguonies. Jos geriausiai jaučiasi bedeguonėje terpėje. Jų maitinimosi šaltinis tampa fermentacija (kitaip tariant pūvimas). O tam joms reikia cukraus (angliavandenių). Cukrus tampa pagrindiniu vėžinės ląstelės gyvavimo šaltiniu. Kodėl to jums nesako jūsų daktaras? Kodėl ligoninėje galite gauti saldžios arbatos? „Labas rytas, kaip jaučiatės? – Gal bandelę?“. Labai paprasta paaiškinti: nuo vaistų ir terapijų taikomų gydant vėžį nemaža dalis pacientų “prarandama” nuo išsekimo – drąstiškai krenta kūno svoris. Kaip atstatyti/palaikyti paciento kūno masę? – ANGLIAVANDENIAIS! Ilgesnis gydymas tiesiogiai įtakoja didesnį farmacijos kompanijų pelną. Ar apie tai žino jūsų daktaras? Greičiausiai ne – jis tik mažas varžtelis, jis tik žino ką reikia suleisti, kaip atlikti diagnozę, kokius „reglamentuotus“ vaistus išrašyti.. Ar apie tai žino didžiųjų farmacijos kompanijų valdytojai? – Spręskite patys. Jie juk gamina vaistus… Kas juos pirks?! Tai juk pelno siekiančios organizacijos… O pelnas ne tik turi būti, jis turi dar ir augti.
Tai jei yra žinoma kaip maitinasi vėžinė ląstelė, kodėl nėra maksimaliai “reglamentuotos” mitybos pacientui? Pvz. yra žinoma, kad sveikos ląstelės gali gyventi (ir labai gerai gyventi!) gaudamos energiją ne iš cukraus (angliavandenių) o degindama riebalus (iš ketono kūnų). Taip būdavo gydoma epilepsija, kol nebuvo išrasti nuo jos vaistai. Toks ląstelių kuro šaltinis “įsijungia” kai yra badaujama arba specialiai yra nevalgoma angliavandenių. Vėžinės ląstelės maitintis degindamos riebalus nesugeba. Tai negaudamos joms taip reikiamo cukraus vėžinės ląstelės marinamos badu. Atrodytų logiška,  bet ar tai „reglamentuota“? Gauname atsakymą, kad „Išvadoms neužtenka duomenų“. Ką? Tai kodėl nepadaromi tyrimai, kad užtektų duomenų!? Ir aiškiai pasakykite TAIP ar NE. Tačiau vaistų kompanijos tokių tyrimų nedaro. Tai kas tada turi atlikti tokius ir panašius tyrimus? Vyriausybės? Pff…  Tuomet gal tarptautinės sveikatos organizacijos ir asociacijos ir visos kitos „–ijos“…? Nuspręskite patys ką visos šios institucijos veikia ir kam jos pavaldžios, jei to nedaro.

Prieš šimtą metų liga vėžys buvo tokia reta, kad niekas į ją nekreipė dėmesio (numatoma, kad jau 2020 metais. bus 50% tikimybė, kad jums per gyvenimą išsivystys vėžys… – tokiu greičui jis auga!). Tai paprasta liga, kurios priežastys yra žinomos ir aiškios. Dabar technologijų amžius. Mokslininkai moka „suleisti“ voro genų ožkai, kad ji vietoj pieno per spenį duotų voro siūlą… o vėžio sustabdyti dar negali?! Ir nežada, kad ir ką suoktų.. Dėl to galime būti „ramūs“.

Tuo tarpu atsiranda netradicinių būdų/klinikų, kurios stebūklingai išgydo tokią baisią/nepagydomą (be chemo/radio ir kitų „terapijų“) ligą… Aišku, jei per daug koks gydymo būdas išpopuliarėja – greitai būna užgesinamas. Tokių per istoriją pasitaikė ne vienas. Vis sunkiau tampa rasti efektyvius gydymo būdus per šarlatanų ir apsišaukėlių mišką.

Ką teigia netradicinių/altenatyvių būdų šalininkai apie vėžio priežastis bei gydymą?

Deguonies trūkumas ir „nurūgštėję“ organizmai – pagrindinės priežastys (na neskaitant radiacijos ir kitų akivaizdžių priežasčių). Augliams reikia rūgštinės terpės. Sveiko žmogaus kraujo PH turi būti visuomet tarp 7.35 ir 7.45, tad organizmas daro viską, kad jį tokį išlaikytų.. Panaši situacija ir su tarpląsteliniu skysčiu. Kai šarmo-rūgšties pusiausvyra krenta, organizmui tampa sunku „atlikti“ įprastines savo funkcijas, prasideda grandininė reakcija: silpsta imuninė sistema, enzymai nebeatlieka savo darbo, maisto ir kitos reikalingos medžiagos nebepatenka kur joms reikia arba tiesiog nebėra gaminamos, prie kraujo per plaučius sunkiau kabinasi deguonis, ląstelės nebegauna deguonies. Ir ką? Taigi organizmas jungia “apsauginį”, paskutinės vilties mechanizmą – ląstelės mutuoja į vėžines ir tuomet joms deguonies nebereikia, įsijungia Bedeguonė ATP sintezė (fermentinis anaerobinis gliukozės skilimas iki pieno rūgšties). Maitindamasi anglevandeniais vėžinė ląstelė sėkmingai tęsia vienintelę savo funkciją – daugintis.

Kokias galime padaryti išvadas? Ogi vėžio priežastys yra tos pačios, kokios ir yra įvardintos ortodoksinės medicinos:
Juk deguonies trūkumą ir „nurūgštėjusius“ organizmus ir sukelia rūkymas, neteisinga mityba, užterštumas, alkoholis ir kiti jau minėti kancerogenai.

Ką daryti jei jau pavėlavote su prevencija?

Bene geriausias pavyzdys turbūt yra Japonija. Sveikatos sistema vietoj to, kad priešintųsi ar slėptų akivaizdų “alternativiosios”/senosios medicinos veiksmingumą, stengiasi eiti su ja kartu ir “apjungti” ortodoksinės medicinos laimėjimus su alternatyviu gydymu. Taip pat ir vėžio atveju – iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai (tokie kaip “Lentinan”)  įtraukti į sveikatos draudimą ir yra “išrašomi” vėžio atveju. Šios veikliosios medžiagos naudojamos prieš, per ir po chemo/radio terapijų, kadangi stabdo auglių augimą/plėtimąsi ir mažiną tikimybę, kad vėžys atsinaujins. Būtent Japonijos mokslininkai ir išplėtojo ekstarktus iš Shiitake. Tiesą sakant, Japonijoje grybų ekstraktų veikliosios medžiagos jau tapo pirmaujantys preparatai, kurie yra išrašomi gydant vėžį.
Kaip ir turėtų būti, aiškinantis veikliųjų medžiagų išgautų iš šitake poveikį buvo atlikta begalė tyrimų ir analizių (keletą galite rasti žemiau).
Turbūt “pionieriumi” šioje srityje galime laikyti Dr. Kisaku Mori, kuris 1936 Tokijuje įkūrė “Grybų tyrimų institutą” (Institute of Mushroom Research). Buvo atliktas vienas iš pirmųjų eksperimentų su pelėmis: kenčiančios nuo sarkomos pelės buvo gydomos mažomis Shiitake ekstarkto dozėmis. 6 pelėms iš 10 auglys visiškai susitraukė. Padidinus koncentraciją pasiektas 100% efektyvumas – auglys susitraukė visoms pelėms. Tyrimas atskeidęs Shiitake antiauglines savybes sukėlė milžinišką susidomėjimą ir bangą sekančių tyrimų. Netrukus Hamuro bei Chihara patvirtino gavę tokius pat rezultatus.
Taigi, pirmieji tyrinėtojai, tarp kurių Mori, Ikekawa, Hamuro, Chihara, Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki ir daugelis kitų neginčijamai įrodė, kad kai kurios grybų veikliosios medžiagos sąlygoja:

 • Labai stiprią prevenciją nuo vėžio
 • Reikšmingus vėžio regresijos rodiklius
 • Ankstyvose vėžio stadijose aukštus vėžio regresijos rodiklius

Priešvėžinės grybų medžiagos

Jau 1970 m. Chihara pirmasis išskyrė junginį Lentinan iš Shiitake (lot. Lentinus edodes).  
Polisacharidas lentinan pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis. Jis taip pat gali apsaugoti chromosomą nuo pažeidimų, kuriuos gali sukelti priešvėžiniai vaistai. Tai pastėbėta dar bandymuose su pelėmis Japonijoje: gydant šiuo polisacharidu prieš chemoterapiją baltųjų kraujo kūnelių skaičius visiškai nesumažėjo.

Kaip medicininių grybų veikliosios medžiagos kovoja prieš vėžį?

Yra ne vienas aktyvus junginys ir daugelis iš jų turi įvairių priešvėžinio aktyvumo mechanizmų. Be jokios abejonės, svarbiausias iš jų yra imuninės sistemos skatinimas, stiprinimas, kuris inicijuoja imunobiologinius pokyčius “šeimininko” organizme. Nors skamba ir paprastai, tai gana sudėtingi procesai – šie junginiai, dar vadinami bio-moduliatoriais, įtakoja sudėtingą imuninės sistemos veikimą, veikdami tiek “bendrai”, tiek tiesiogiai vėžines ląsteles. Vienas iš tokių “bio-moduliatorių” ir yra Lentinan, gaunamas iš Shiitake grybo. Jis nėra citotoksiškas vėžinėms ląstelėms, veikia netiesiogiai – skatindamas imuninę sistemą. Šiuo konkrečiu atveju tai atrodo taip: Lentinan (β-1,3 beta-gliukanas) jungiasi prie limfocitų paviršių, kurie aktyvuoja makrofagus, T-helperius bei NK ląsteles (natūraliąsias žudikes – (angl. natural killer (NK) cells)). Visa tai padidina antikūnių gamybą, įskaitant interleukinų (IL-1, IL-2) ir interferono (IFN-g). Tuomet prasideda svetimkūnių, bakterijų, virusų ar pakitusių ląstelių “puolimas”. Šių ląstelių veikla ir sąveika ir yra tai, ką vadiname imunine sistema. Būtent dėl to Lentinan veikia tiek gripo tiek vėžio atveju.

Kokie yra altikti tyrimai su žmonėmis?

Yra nemažai medicininių grybų priešvėžinio poveikio tyrimų su žmonėmis, įskaitant griežtai kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Skirtingai negu vėžinių ląstelių tyrimai laboratorijose ar (įspūdingų rezultatų) tyrimai su gyvūnais, negalime „nutrūktgalviškai“ daryti bandymus su žmonėmis dėl akivaizdžių – etinių priežasčių.. (juk žmogus serga vėžiu). Todėl dauguma jau atliktų tyrimų buvo atliekami kartu su įprastiniu gydymu nuo vėžio. Atliekant šiuos tyrimus rezultatas buvo visuomet tas pats: medicininių grybų priešvėžinės medžiagos efektyvios kai naudojamos kartu su chirurginiu gydymu, chemoterapija, radioterapija ir rezultatai yra daug geresni nei vien tik įprastinis/standartinis vėžio gydymas.
Dėl tokių rezultatų toks vėžio gydymas derinant medicininių grybų ekstraktą ir “standartinį” gydymą yra įprasta praktika, labiausiai paplitusi Kinijoje ir Japoninoje.
Taguchi atlikto tyrimus su 275 pacientais, kuriems buvo vėžys. Kartu su citostatiniais vaistais 3 mėnesius naudojo Lentinan. Rezultatai:

 • Statistiškai reikšmingai pailgina gyvenimą,
 • Mažina vėžio žalą organizmui,
 • Pagerina paciento imuninę reakciją į vėžį,
 • Auglys mažėja arba nustoja augti,
 • Šalutinis poveikis retas, silpnas, greitai praeinantis.

 

Štai dar keletas tyrimų, kam įdomu:

 1. Isoda N, Eguchi Y, Nukaya H, et al. Clinical efficacy of superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) in patients with hepatocellular carcinoma. Hepatogastroenterology. 2009 Mar-Apr;56(90):437-41.
 2. Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2739-45.
 3. Hazama S, Watanabe S, Ohashi M, et al. Efficacy of orally administered superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) for the treatment of advanced colorectal cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2611-7.
 4. Shimizu K, Watanabe S, Watanabe S, et al. Efficacy of oral administered superfine dispersed lentinan for advanced pancreatic cancer. Hepatogastroenterology. 2009 Jan-Feb;56(89):240-4.
 5. Okuno K, Uno K. Efficacy of orally administered Lentinula edodes mycelia extract for advanced gastrointestinal cancer patients undergoing cancer chemotherapy: a pilot study. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(7):1671-4.
 6. Israilides C, Kletsas D, Arapoglou D, et al. In vitro cytostatic and immunomodulatory properties of the medicinal mushroom Lentinula edodes. Phytomedicine 2008.
 7. Sullivan R, Smith JE, Rowan NJ. Medicinal mushrooms and cancer therapy: translating a traditional practice into Western medicine. Perspect Biol Med . 2006;49(2):159-170.
 8. Boon H, Wong J. Botanical medicine and cancer: a review of the safety and efficacy. Expert Opin Pharmacother . 2004;5(12):2485-2501.
 9. Yeung KS, Gubili J. Shiitake Mushroom ( Lentinula edodes ). J Soc Integr Oncol . 2008;6(3):134-135.

 

Tokie tyrimai Europos Sąjungoje bei Jungtinėse Valstijose labai sunkiai skinasi kelią (Kodėl? Pusė pasaulio naudoja, o čia negali tyrimų atlikti, “reglamentuoti”? O gal jau pasaulyje per daug atlikta tyrimų, kad gybuose esančių veikliųjų medžiagų poveikis galėtų būtų paneigtas. Belieka imtis įprastos tokiais atvejais taktikos – “vilkinimo”… Tai tik nuomonė, spręskite patys…). Galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje Nacionalinis Vėžio Institutas rekomenduoja naudoti Shitake (Onkologo puslapiai Nr. 47)

Kaip ir kiek vartoti?

 • Kuo ilgiau ekstraktai vartojami, tuo geresni rezultatai.
 • Poveikis tiesiogiai priklauso nuo kiekio – kuo didesnės dozės, tuo didesnis efektyvumas.
 • Šalutinis poveikis gali būti, jei esate alergiškas grybams. (Pasitaiko labai retai)

 

Ką reikia žinoti prieš perkant?

Naudojami tik ekstraktai. Galima, aišku, pasiekti rezultatų ir tiesiog valgant grybus ar geriant džiovintų grybų kapsules, tačiau jų reikėtų vartoti saujomis… Lietuvoje labai populiarūs grybų papildai, tačiau sudėtyje ne ekstraktai ir grybų veiklsiosios medžiagos, o tiesiog “grybų milteliai” (smulkinti džiovinti grybai), tokių papildų galima gerti saujomis – būsite tik sočiai pavalgęs…

Kiekis (mg) vienoje kapsulėje. Kai tyrinėjame papildų klinikinių tyrimų medžiagą (bendrai, ne vien kalbant apie grybus) galime pastebėti, kad realiai atliekant tyrimus aktyviosios tiriamos medžiagos kiekiai būna didesni nei paskui atsiranda papildų kapsulėse. Nustatoma taip vadinama RPM (Rekomenduojama Paros Norma). Ką jau kalbėti apie tai, kaip dažnai būna, kad veikliosios medžiagos organizmas galimai pasisavina pvz. 50%… Tai kiek paskui jums reikalingos papildyti medžiagos realiai gaunate? Įspėjimas: kai kurių papildų padauginti tikrai pavojinga (pvz. geležies).

Naudojami ekstraktai tik vandens pagrindu. Tik tokiu būdu išgauti ekstraktai maksimaliai išsaugo/išlaiko reikalingas medžiagas ir junginius. Dar būna ekstraktai alkoholio pagrindu – tokiu atveju gamybos procesas yra pigesnis ir greitesnis. Dažniausiai ant papildų pakuotės yra rašoma jei ekstraktas yra gautas vandens pagrindu. Jei apie tai neužsimenama – greičiausiai ekstraktas alkoholio pagrindu.

Polisacharidų kiekis. Reikia (akivaizdu) didžiausio kiekio. Kuo didesnis (procentaliai) polysacharidų kiekis, tuo daugiau grybų reikėjo gamybos metu išgauti veiliąją medžiagą iš grybo.. Būna 5%, 10%, 15%, 30% (labai retai ir daugiau). Savaime suprantama 30% yra 6 kartus veiksmingesnis nei 5%. Polisacharidų kiekis taip pat turi būti parašytas ant pakuotės. Jei išvis nėra parašyta, galite būti tikri – greičiausiai bus nedaugiau nei 5%.. Arba tai net ne ekstraktas, o paprasčiausiai smulkintas džiovintas grybas.

Ką daryti jei jūsų daktaras nieko nežino apie šias veikliąsias medžiagas? Duokite jam pastudijuoti literatūrą bei tyrimų rezultatus, pradžiai, kad ir šį sąrašiuką Tyrimų literatūra. Jei daktaras vis vien neturi nuomonės – keiskite daktarą!

PIRKTI Lentinan rasite ČIA

Kaip veikia ekstraktai iš Shiitake ir kodėl taip veiksmingai?
Kaip sustiprinti imunitetą?
Kur gauti kokybiškų papildų?
Cholesterolis ir kaip išvengti aterosklerozės

Nacionalinis Vėžio Institutas
Tarptautinė Vėžio Tyrimų Agentūra
Shares

Suprantame - tokie išsišokimai erzina, tačiau jei patinka tai, ką skaitote - Padėkite mums augti!

Spustelėkite Facebook "Like". Ačiū!