Plaučių vėžys

Plaučių vėžys žiaurus žudikas, tačiau atsitiktinių aukų nesirenka. Kaip ištikrųjų pasveikti ir pasirūpinti, kad vėžys negrįžtų. Šiame straipsnyje rasite:

Simptomai

Priežastys

Stadijos

Gydymas

Išgyvenamumas

Ar plaučių vėžys išgydomas

Kaip maksimaliai (su)kovoti su vėžiu?

Plaučių vėžys

plauciu vezys

Tai dažniausiai pasitaikantis vėžys. Plaučių vėžys sudaro 13% visų diagnozuojamų vėžių. Taip pat, plaučių vėžys yra dažniausia mirties nuo vėžio priežastis ir Lietuvoje ir pasaulyje (net 1,3 milijonų gyvybių kasmet). Kitaip sakant, jį labai sunku išgydyti, todėl (kol kas) geriausias būdas su juo kovoti – profilaktika. Dažnai plaučių vėžio simptomai gali būti panašūs į kitų ligų, todėl būtina reguliariai tikrintis.

Klasifikacija

Pagrindiniai plaučių vėžio tipai:

 • Smulkių ląstelių plaučių karcinoma: labai agresyvi, greitai auganti, plaučių vėžio forma, sudaro iki 20% plaučių vėžio atvejų. Ji gali būti efektyviai gydoma priešvėžiniais vaistais ir radioterapija, tačiau dažnai atsinaujina.
 • Nesmulkių ląstelių plaučių karcinoma: dažniausia plaučių vėžio forma, sudaro apie 80% atvejų.
 • Kiti neuroendokrininiai plaučių navikai: tai reta vėžio rūšis. Paprastai tai būna lėtai augantys vėžiniai navikai, kurie dažnai gali būti išgydomi.

Simptomai

Plaučių vėžio diagnozė paprastai nustatoma esant klinikiniams ligos požymiams, tik 6% sergančiųjų gali nejausti ligos simptomų.

Nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio simptomaiDažnumas (%)
Kosulys45–75
Dusulys40–60
Svorio mažėjimas20–70
Krūtinės ląstos skausmas30–45
Kraujo atkosėjimas25–35
Kaulų skausmas6–25
Silpnumas0–20
Rijimo sutrikimas0–2
Stridoras0–2
Nėra2–6
Smulkiųjų ląstelių plaučių vėžio simptomaiDažnumas (%)
Krūtinės ląstos skausmas20–49
Anoreksija18–33
Viršutinės tuščiosios venos sindromas10–15
Kosulys8–75
Kraujo atkosėjimas6–35
Kaulų skausmas6–25
Dusulys3–60
Balso prikimimas2–18
Svorio mažėjimas0–68
Silpnumas0–42
Pirštų distalinių falangų ir nagų formos pokyčiai0–20
Karščiavimas0–20
Rijimo sutrikimas0–2
Stridoras0–2

Priežastys

Kas yra vėžys ir kokios jo priežastys jau yra žinoma (genetika sudaro tik labai mažą dalį). Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (“International Agency on Research on Cancer“) yra sudariusi kancerogenų sąrašą (medžiagos, kurios sukelia vėžį). Plaučių vėžio priežastys gana paprastos, jas galima išskirti į dvi grupes:

1. RŪKYMAS – atsakingas už beveik 90% plaučių vėžio atvejų! Taip, rūkymo žala organizmui yra milžiniška… Be to, jei rūkote, Jums gresia ne vien vėžys, nes rūkymas įtakoja ir širdį, ir kraujagysles, ir smegenis, ir visą organizmą! Taigi, jei rūkote, galite nuo vėžio ir nemirti – nes, nespėjus vėžiui išsikeroti Jus gali “nugalabyti” kita liga…

Remiantis statistika, jei “rūkymo prevencijos mašina” veiktų efektyviai, plaučių vėžį pavyktų sumažinti net 90%! Tai kodėl ji neveikia taip, kaip turėtų? Pavyzdžiui: stichinė nelaimė kur nors egzotiškoje šalyje (potvynis, drebėjimas ir pan.), žūsta šimtas ar keli šimtai žmonių, kas vyksta? – visas pasaulis aukoja pinigus, į pagalbą vyksta kariškiai, komandos, raudonasis kryžius, siunčiamas maistas, transliuojama per žinias, linksniuojama per radiją, laikraščius ir kitas masines informavimo priemones.. “Didžiulė nelaimė” – skamba antraštės… Bet tai kas tas šimtas žuvusiųjų prieš keliasdešimt milijonų kasmet mirštančių nuo vėžio? Kodėl niekas neskambina varpais? Pagal statistiką iki 2025 m. kas antras žmogus per gyvenimą “turės” vėžį. Ar tai normalu (turint omenyje, kad seniai žinoma, kas sukelia vėžį)? Taigi, prevencijos sistema nesisuka… Kam tai paranku? Klausimą paliksime atsakyti Jums patiems.

Kokia yra siūloma sistema rūkymo mažinimui? Gąsdinimo sistema: jei rūkysi, bus vėžys (ar kita liga) ir nusibaigsi kęsdamas šlykščius ligos simptomus. Tokia gąsdinimo sistema neveikia. Ar žinote kodėl? Ji sukelia stresą! O ką daro rūkantysis veikiamas streso? – eina parūkyti. Net ir dabar tas rūkantysis, kuris skaito šį tekstą, jau jaučia norą kažkur gerklėje kviečiantį užtraukti dūmą, nors vieną dūmelį… Rūkantysis logiškai mato, kad vienintelė išeitis norint išlikti sveikam – mesti rūkyti, o tai ir vėl kelia didžiulį stresą ir noras tik striprėja. Skirtingai nei “pripažinta medicina” nerekomenduojame pleistriukų, saldainiukų ar bet kokių kitų pakaitalų, nes nuo jų tik palaikote priklausomybę nikotinui. Pasidomėkite “lengvas būdas mesti rūkyti” ir neberūkykite be streso. Žemiau rasite jų reklaminį klipuką. Knygynuose parduodamos ir knygos lietuvių kalba.

2. Kitos medžiagos, kenkiančios Jūsų plaučiams sukelia tik 10% vėžio atvejų. Asbestas, anglies dervos produktai, arsenas, vinilchloridas, nikelio chromatas, įvairios dujos ir eteriniai chlorometilai, statybinės dulkės, stiklo vata, akmens vata, bet kokios kilmės dulkės… Ir oro UŽTERŠTUMAS! Taip, kaime gyvenimo trukmė yra žymiai ilgesnė nei mieste. Automobilių išmetamos dujos turi medžiagų, kurios sukelia vėžį ir yra įtrauktos į kancerogenų sąrašą. Jei gyvenate miesto centre, rimtai susimąstykite ar “pabėgiojimas” išeis Jums į sveikatą… Užterštumas, tai ne vien automolių išmetamosios dujos, tai ir milžiniškos šiuolaikinės pramonės apimtys, todėl, kaip bendruomenei būtina dalyvauti ir ieškoti “žalesnių” gamybos proceso būdų, o individualiai, tikrai būtų patartina įsivertinti užterštumą aplink gyvenamąją (ar darbo) vietą ir galbūt apsvarstyti galimybes iškeisti tą butą miesto centre į namuką šalia miesto…

Kaip nustatomas plaučių vėžys

Pirmiausia atliekama krūtinės ląstos rentgenograma. Nustatant plaučių vėžį šis tyrimas gana tiklsus. Sergant plaučių vėžiu, krūtinės ląstos rentgenogramoje labai retai nerandama jokių pokyčių (tik 2% visų atvejų). Nepriklausomai nuo požymių krūtinės ląstos rentgenogramoje pobūdžio, pacientams rekomenduojama atlikti krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją su intravenine kontrastine medžiaga. Tikrinimui ar nėra metastazių (vėžio išsiplėtimo į kitus organus) gali būti atliekami kiti tyrimai: tomografijos, scintigrafija, ultragarso tyrimai, echoskopija, spirometrija, torakoskopija ar mediastinoskopija. Tyrimus, atitinkamai pagal požymius bei paciento būklę, turi parinkti daktaras. Taikomi ir intervenciniai diagnostiniai tyrimai (pvz., bronchoskopija (į kvėpavimo takus įvedamas vamzdelis, taip inspektuojami kvėpavimo takai) ar transtorakalinė plaučių audinio biopsija).

Stadijos

Plaučių vėžio stadija (nustatomas ligos išplitimas) yra vertinamas tam, kad būtų parinktas tinkamas gydymas bei galima ligos prognozė (išgyvenamumas). Smulkiųjų bei nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio išplitimas (metastazės) apibūdinamas įvertinus pirminį naviką (T), plauciu vezio metastazes sritiniuose limfmazgiuose (N) bei atokiąsias metastazes (M). Gaunama klinikinė klasifikacija (TNM). Plačiau apie plaučių vėžio stadijas

Gydymas

Gydymas priklauso nuo vėžio stadijos ir parenkamas atsižvelgiant į amžių, būklę ir gretutines ligas. Ankstyvos stadijos (iki IIIA imtinai) gydomos operacija, po kurios gali būti skiriama adjuvantinė chemoterapija ir radioterapija. Negalint atlikti operacijos, gali būti gydoma vienu metu radioterapija ir chemoterapija. Vietiškai išplitusi liga IIIA-IIIB gali būti gydoma skiriant chemoterapiją ir radioterapiją, o po to operuojant. Pažengusios ligos stadijos esant daug metastazių gydomos priešvėžiniais vaistais. Plačiau apie plaučių vėžio gydymą

Išgyvenamumas

Stadija 5 metų išgyvenamumas (%) 5 metų išgyvenamumas (%)
Nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžys Smulkiųjų ląstelių plaučių vėžys
plauciu vezys 1 A stadija5038
plauciu vezys 1 B stadija4321
plauciu vezys 2 A stadija3638
plauciu vezys 2 B stadija2518
plauciu vezys 3 A stadija1913
plauciu vezys 3 B stadija79
plauciu vezys 4 stadija21

Ar plaučių vėžys išgydomas?

Taip, plaučių vėžio išgyvenamumo prognozės, remiantis statistika, gan liūdnos, tačiau nepasiduokite – yra ne vienas atvejis, kai nustatytos prognozės nepasitvirtina. Tačiau tai nėra atsitiktinumas (kaip ir pats vėžys)! Aptikus metastazes plauciuose gyvenimo trukmė gali būti “pakoreguota”, jei esate pasiruošę atsisakyti žalingų įpročių, pakeisti mitybą bei gyvenimo būdą. Kaip ir minėta, šiuolaikinės medicinos prevencijos “mašina” neveikia (plačiau apie tai ČIA), kaip ir neveikia reabilitacijos sistema. Patys vaistai ir gydymas nuo vėžio yra toks agresyvus (plaukai nuslenka iš karto) ir taip nualina, toksifikuoja ir išsunkia organizmą, kad turbūt sveikam žmogui suteikus chemoterapijos seansą, atsirastų vėžys… O kodėl neturėtų? Chemoterapija, tai žudanti chemija, suprojektuota pakankamai stipri, kad nužudytų vėžines ląsteles, bet ne tiek stipri, kad nužudytų sveikas ląsteles (sveikos ląstelės “stipresnės” už vėžines). Dėl agresyvaus chemoterapijos poveikio dažnai būna, kad jei vėžio stadija jau yra gerokai pažengusi, atsisakoma daryti chemoterapiją – nes pacientas paprasčiausiai neatlaikytų “seanso”. Po chemoterapijos žmogus yra praktiškai leisgyvis su visiškai išmušta organizmo flora ir bet kokių kitų mineralų, vitaminų ir kitų medžiagų balansu… Imuninė sistema paprasčiausiai nebepajėgi “susitvarkyti”, todėl dažnai ir nėra išgyvenama daugiau nei 5 metų po gydymo…

Taigi, vien chemoterapija, operacija, radioterapija pasikliauti neužteks (bet nereikia jų vengti), jei norite visiškai pašalinti vėžio padarinius ir pasirūpinti, kad jis negrįžtų, arba maksimaliai padidinti savo “šansus”. Yra 2 pagrindiniai žingsniai kuriuos turite atlikti:

1. Kažkas Jus jau privedė (arba veda) prie vėžio, svarbu identifikuoti kas (dažniausiai būna ne vienas faktorius). Rūkote arba rūko kažkas iš aplinkinių? Pavojingos darbo sąlygos? Gal dirbate medžio apdirbimo srityje? Statybose (statybinės ar bet kokios kilmės dulkės)? Galbūt metalo apdirbimo/gamybos srityje? Gal automobilių servise kur nepakankama ventiliacija (išmetamosios dujos)? Ar gyvenate pirmame aukšte prie intensyvaus eismo gatvės? Kitaip sakant, turite įvertinti, ką kenksmingo Jūs dažnai įkvepiate.

Mėgstate valgyti saldžiai? Geriate alų (ar kitą alkoholinį gėrimą)? Daugiausia valgote tik apdorotus produktus (virta, kepta)?… Savaime suprantama, reikės imtis akivaizdžių pokyčių.

2. Organizmo atstatymas. Žmogaus organizmas yra linkęs gyti ir tvarkytis pats, tačiau turite jam padėti. Jums pirmiausia reikės identifikuoti ir atsisakyti to, kas Jus veda prie ligos. Pirmiausia cukrus ir visi cukraus (angliavandenių) turintys produktai – tai vėžio maistas (išsamiai kaip maitinasi vėžio ląstelė skaitykite ČIA). Jums reikia vengti cukraus, kepinių, sulčių, limonadų, tortų, batonų, bulkučių, šokoladų, saldainių, alkoholio… Bet kokio produkto turinčio gliukozės, fruktozės, cukraus ar miltų.

Jums reikės atstatyti imuninę sistemą ir prisotinti organizmą vitaminais, mineralais ir kitomis medžiagomis, kad organizmas turėtų resursų tvarkytis ir sveikti, nes šiuolaikinė medicina tuo nesirūpna arba rūpinasi labai minimaliai…

Rekomenduotina vitaminų, mineralų ir bakterijų balansą atstatinėti teisingai maitinantis, tuomet Jums nereikės begalės papildų. Be to susintetintų papildų įsisavinimas organizme vis dar kelia debatų arba dažnai apie jį nutylima… O reikalingas medžiagas, gaunant natūraliai su maistu, organizmas maksimaliai įsisavina. Labiausiai rekomenduotina kasdien valgyti RAUGINTUS KOPŪSTUS. Taip, kai kam gali pasirodyti ir juokinga, tačiau raugintuose kopūstuose yra labai platus spektras mineralų ir vitaminų:

rauginti kopustai nuo vezio

Tai yra natūralus vitaminų B, K, C, D, P ir K šaltinis. Rūgimo (fermentacijos) proceso metu kopūstuose ne tik padaugėja maistinių medžiagų, tačiau ir pagerėja jų bioprieinamumas. Raugintuose kopūstuose mažai kalorijų, tačiau gausu kalcio ir magnio, maistinių skaidulų, folio rūgšties, geležies, kalio, natrio, vario ir mangano. Rauginti kopūstai taip pat turi gyvų laktobacilų ir kitų naudingų bakterijų, taip pat turtingi fermentais. Ląsteliena ir probiotikai gerina virškinimą ir skatina sveikos žarnyno floros augimą bei saugo nuo daugelio ligų. Rauginti kopūstai turi daug antioksidantų liuteino ir zeaksantino. 2002 spalio 23 leidinyje Journal of Agriculture and Food Chemistry Suomijos mokslininkai pranešė, kad izotiocianatai pasigaminę raugintų kopūstų fermentacijos metu slopina vėžio ląstelių augimą. Be to, izotiocianatai kovoja su vėžiu nukenksmindami kancerogenus (medžiagas sukeliančias vėžį). Jie mažina žalingą šių medžiagų poveikį ir skatina kancerogenų atpalaidavimą, pagreitindami jų pašalinimą iš organizmo.

 

Taip pat, reikia pasirūpinti, kad šie produktai būtinai būtų maisto racione: grybai, uogos, riešutai, linų sėmenys, imbieras bei česnakas, riešutų aliejus, avokadas (augaliniai riebalai). Jūsų geriausiais draugais turi tapti daržovės (ne vaisiai) ir kuo daugiau žalių, neapdorotų, kadangi Jums reikia prisipildyti gyvybės – gerujų bakterijų, fermentų, ląstelienos, enzymų, probiotikų, vitaminų, mineralų. Turite maksimaliai šarminti savo organizmą. Apdorotas maistas šių gėrybių tiesiog nebeturi…

“Gerson Sveikatos Centras”, dabar veikiantis jau ir Vengrijoje, priima pacientus su vėžiu (vietų kiekis labai ribotas). Gydymas, kuris ten gaunamas labai paprastas: detoksikacija ir organizmo pripildymas gerųjų bakterijų, fermentų, ląstelienos, enzymų, probiotikų, vitaminų, mineralų. 13 kartų per dieną gaunama įvairių daržovių sulčių, 3 kartus per dieną valgoma patiekalus, paruoštus tik iš daržovių. Rezultatai puikūs, tačiau 2 savaičių vizitas Jums kainuotų beveik 7000 €! Ar ne pigiau būtų Gersono dietą pasidaryti pačiam? Plačiau apie Gersono intitutą.

Jums reikės daug ir gero, šarminio vandens. Jame ištirpę mineralai (kalis, magnis, kalcis ir pan.) ir padaro jį šarminiu. “Stalo” vanduo, “Tyras” vanduo jums netinka. Pirkdami vandenį paskaitykite ant etiketės, įsitikinkite, kad vanduo yra iš gręžinio. Ant etikelės taip pat turi būti lentelė su vandenyje ištirpusių mineralų kiekiu (venkite labai druskingo) – palyginkite jas ir išsirinkite labiausiai turtingą vandenį, kurio turėsite išgerti ne mažiau nei 2 litrus per dieną.

Kaip ir minėta, vėžys klesti bedeguonėje (anaerobinėje) terpėje, todėl Jums reikia kuo daugiau prisotinti organizmą deguonimi. Įrodyta, kad kartu su radioterapija ir chemoterapija naudojamas hiperbarinis deguonis (deguonies kameros) pagerina rezultatus ir sumažina šalutinius poveikius. Taip pat pasidomėkite ozono terapija. Bet kuriuo atveju, rekomenduotina kuo daugiau būti GRYNAME ore, geriausia miškelyje.

Kaip maksimaliai (su)kovoti su vėžiu?

Bene geriausias pavyzdys turbūt yra Japonija. Sveikatos sistema vietoj to, kad priešintųsi ar slėptų akivaizdų senosios medicinos veiksmingumą, stengiasi eiti su ja kartu ir “apjungti” su ortodoksinės medicinos laimėjimais. Taip pat ir vėžio atveju – iš Shiitake grybų išgauti ekstraktai ir veikliosios medžiagos (tokie kaip Lentinan) įtraukti į sveikatos draudimą ir yra skiriami vėžio atvejais. Šios veikliosios medžiagos naudojamos prieš, per ir po chemo/radio terapijų, kadangi stabdo auglių augimą/plėtimąsi ir mažiną tikimybę, kad vėžys atsinaujins. Būtent Japonijos mokslininkai ir išplėtojo ekstraktus iš Shiitake. Tiesą sakant, Japonijoje grybų ekstraktų veikliosios medžiagos jau tapo pirmaujantys preparatai, kurie yra skiriami gydant vėžį.

Kaip ir turėtų būti, aiškinantis veikliųjų medžiagų, išgautų iš Shiitake, poveikį, buvo atlikta begalė tyrimų ir analizių (keletą galite rasti žemiau).

Turbūt “pionieriumi” šioje srityje galime laikyti Dr. Kisaku Mori, kuris 1936 m. Tokijuje įkūrė “Grybų tyrimų institutą” (Institute of Mushroom Research). Buvo atliktas vienas iš pirmųjų eksperimentų su pelėmis: kenčiančios nuo sarkomos pelės buvo gydomos mažomis Shiitake ekstrakto dozėmis. 6 pelėms iš 10 auglys visiškai susitraukė. Padidinus koncentraciją pasiektas 100% efektyvumas – auglys susitraukė visoms pelėms. Tyrimas atskeidęs Shiitake antiauglines savybes sukėlė milžinišką susidomėjimą ir bangą sekančių tyrimų. Netrukus Hamuro bei Chihara patvirtino gavę tokius pat rezultatus.

Taigi, pirmieji tyrinėtojai, tarp kurių Mori, Ikekawa, Hamuro, Chihara, Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki ir daugelis kitų neginčijamai įrodė, kad kai kurios grybų veikliosios medžiagos sąlygoja:

 • Labai stiprią prevenciją nuo vėžio
 • Reikšmingus vėžio regresijos rodiklius
 • Ankstyvose vėžio stadijose aukštus vėžio regresijos rodiklius

Priešvėžinės grybų medžiagos (plaučių vėžio gydymas liaudies medicina)

Jau 1970 m. Chihara pirmasis išskyrė junginį Lentinan iš Shiitake (lot. Lentinus edodes).

Polisacharidas Lentinan pasižymi antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis. Jis taip pat gali apsaugoti chromosomą nuo pažeidimų, kuriuos gali sukelti priešvėžiniai vaistai. Tai pastėbėta dar bandymuose su pelėmis Japonijoje: gydant šiuo polisacharidu prieš chemoterapiją baltųjų kraujo kūnelių skaičius visiškai nesumažėjo.

Kaip medicininių grybų veikliosios medžiagos kovoja prieš vėžį?

Yra ne vienas aktyvus junginys ir daugelis iš jų turi įvairių priešvėžinio aktyvumo mechanizmų. Be jokios abejonės, svarbiausias iš jų yra imuninės sistemos skatinimas, stiprinimas, kuris inicijuoja imunobiologinius pokyčius “šeimininko” organizme. Nors skamba ir paprastai, tai gana sudėtingi procesai – šie junginiai, dar vadinami bio-moduliatoriais, įtakoja sudėtingą imuninės sistemos veikimą, veikdami tiek “bendrai”, tiek tiesiogiai vėžines ląsteles. Vienas iš tokių “bio-moduliatorių” ir yra Lentinan, gaunamas iš Shiitake grybo. Jis nėra citotoksiškas vėžinėms ląstelėms, veikia netiesiogiai – skatindamas imuninę sistemą. Šiuo konkrečiu atveju tai atrodo taip: Lentinan (β-1,3 beta-gliukanas) jungiasi prie limfocitų paviršių, kurie aktyvuoja makrofagus, T-helperius bei NK ląsteles (natūraliąsias žudikes – (angl. natural killer (NK) cells)). Visa tai padidina antikūnių gamybą, įskaitant interleukinų (IL-1, IL-2) ir interferono (IFN-g). Tuomet prasideda svetimkūnių, bakterijų, virusų ar pakitusių ląstelių “puolimas”. Šių ląstelių veikla ir sąveika ir yra tai, ką vadiname imunine sistema. Būtent dėl to Lentinan veikia tiek gripo, tiek vėžio atveju.

Kokie yra altikti tyrimai su žmonėmis?

Yra nemažai medicininių grybų priešvėžinio poveikio tyrimų su žmonėmis, įskaitant griežtai kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Skirtingai negu vėžinių ląstelių tyrimai laboratorijose ar (įspūdingų rezultatų) tyrimai su gyvūnais, negalime „nutrūktgalviškai“ daryti bandymų su žmonėmis dėl akivaizdžių – etinių priežasčių…(juk žmogus serga vėžiu). Todėl dauguma jau atliktų tyrimų buvo atliekami kartu su įprastiniu gydymu nuo vėžio. Atliekant šiuos tyrimus rezultatas buvo visuomet tas pats: medicininių grybų priešvėžinės medžiagos efektyvios, kai naudojamos kartu su chirurginiu gydymu, chemoterapija, radioterapija ir rezultatai yra daug geresni nei vien tik įprastinis/standartinis vėžio gydymas.

Dėl tokių rezultatų toks vėžio gydymas derinant medicininių grybų ekstraktą ir “standartinį” gydymą yra įprasta praktika, labiausiai paplitusi Kinijoje ir Japoninoje.

Taguchi atlikto tyrimus su 275 pacientais, kuriems buvo vėžys. Kartu su citostatiniais vaistais 3 mėnesius naudojo Lentinan. Rezultatai:

 • Statistiškai reikšmingai pailgina gyvenimą
 • Mažina vėžio žalą organizmui
 • Pagerina paciento imuninę reakciją į vėžį
 • Auglys mažėja arba nustoja augti
 • Šalutinis poveikis retas, silpnas, greitai praeinantis.

Štai dar keletas tyrimų, kam įdomu:

 1. Isoda N, Eguchi Y, Nukaya H, et al. Clinical efficacy of superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) in patients with hepatocellular carcinoma. Hepatogastroenterology. 2009 Mar-Apr;56(90):437-41.
 2. Oba K, Kobayashi M, Matsui T, Kodera Y, Sakamoto J. Individual patient based meta-analysis of lentinan for unresectable/recurrent gastric cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2739-45.
 3. Hazama S, Watanabe S, Ohashi M, et al. Efficacy of orally administered superfine dispersed lentinan (beta-1,3-glucan) for the treatment of advanced colorectal cancer. Anticancer Res. 2009 Jul;29(7):2611-7.
 4. Shimizu K, Watanabe S, Watanabe S, et al. Efficacy of oral administered superfine dispersed lentinan for advanced pancreatic cancer. Hepatogastroenterology. 2009 Jan-Feb;56(89):240-4.
 5. Okuno K, Uno K. Efficacy of orally administered Lentinula edodes mycelia extract for advanced gastrointestinal cancer patients undergoing cancer chemotherapy: a pilot study. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(7):1671-4.
 6. Israilides C, Kletsas D, Arapoglou D, et al. In vitro cytostatic and immunomodulatory properties of the medicinal mushroom Lentinula edodes. Phytomedicine 2008.
 7. Sullivan R, Smith JE, Rowan NJ. Medicinal mushrooms and cancer therapy: translating a traditional practice into Western medicine. Perspect Biol Med . 2006;49(2):159-170.
 8. Boon H, Wong J. Botanical medicine and cancer: a review of the safety and efficacy. Expert Opin Pharmacother . 2004;5(12):2485-2501.
 9. Yeung KS, Gubili J. Shiitake Mushroom ( Lentinula edodes ). J Soc Integr Oncol . 2008;6(3):134-135.

Kaip ir kiek vartoti?

 • Kuo ilgiau ekstraktai vartojami, tuo geresni rezultatai.
 • Poveikis tiesiogiai priklauso nuo kiekio – kuo didesnės dozės, tuo didesnis efektyvumas.
 • Šalutinis poveikis gali būti, jei esate alergiškas grybams (pasitaiko labai retai).

Ką reikia žinoti prieš perkant?

Naudojami tik ekstraktai. Galima, aišku, pasiekti rezultatų ir tiesiog valgant grybus ar geriant džiovintų grybų kapsules, tačiau jų reikėtų vartoti saujomis… Lietuvoje populiarūs grybų papildai, tačiau sudėtyje ne ekstraktai ir grybų veiklsiosios medžiagos, o tiesiog “grybų milteliai” (smulkinti džiovinti grybai), tokių papildų galima gerti saujomis – būsite tik sočiai pavalgęs…

Kiekis (mg) vienoje kapsulėje. Kai tyrinėjame papildų klinikinių tyrimų medžiagą (bendrai, ne vien kalbant apie grybus), galime pastebėti, kad realiai atliekant tyrimus aktyviosios tiriamos medžiagos kiekiai būna didesni nei paskui atsiranda papildų kapsulėse. Nustatoma taip vadinama RPN (Rekomenduojama Paros Norma). Ką jau kalbėti apie tai, kaip dažnai būna, kad veikliosios medžiagos organizmas galimai pasisavina pvz. 50%… Tai kiek Jums reikalingos papildyti medžiagos realiai gaunate? Įspėjimas: kai kurių papildų padauginti tikrai pavojinga (pvz. geležies).

Naudojami ekstraktai tik vandens pagrindu. Tik tokiu būdu išgauti ekstraktai maksimaliai išsaugo/išlaiko reikalingas medžiagas ir junginius. Dar būna ekstraktai alkoholio pagrindu – tokiu atveju gamybos procesas yra pigesnis ir greitesnis. Dažniausiai ant papildų pakuotės yra rašoma jei ekstraktas yra gautas vandens pagrindu. Jei apie tai neužsimenama – greičiausiai ekstraktas alkoholio pagrindu.

Polisacharidų kiekis. Reikia (akivaizdu) didžiausio kiekio. Kuo didesnis (procentaliai) polysacharidų kiekis, tuo daugiau grybų reikėjo gamybos metu išgauti veikliąją medžiagą iš grybo.. Būna 5%, 10%, 15%, 30% (labai retai ir daugiau). Savaime suprantama 30% yra 6 kartus veiksmingesnis nei 5%. Polisacharidų kiekis taip pat turi būti parašytas ant pakuotės. Jei išvis nėra parašyta, galite būti tikri – greičiausiai bus ne daugiau nei 5%… Arba tai net ne ekstraktas, o paprasčiausiai smulkintas džiovintas grybas.

Naudingos nuorodos:

Nacionalinis Vėžio Institutas

Tarptautinė Vėžio Tyrimų Agentūra

Medix
Right Menu Icon